Žáci se vrátili do škol a mají za sebou první test na covid-19. Podle učitelů všechno zvládali dobře

13. duben 2021 09:23

Část dětí prvních stupňů základních škol se vrátila do škol a má za sebou první testování na covid-19. Nejmenším pomáhali učitelé nebo asistenti. Přítomni mohli být i rodiče. U testování na jedné z vrchlabských škol byla i redaktorka Kateřina Kohoutová.

Čtěte také

„Tak a děti, jak jsme to v pátek zkoušeli. Víte, že jsme se u toho docela nasmáli, byla to sranda. Tak si teď vezmeme vatičku," učitelka Jana Vítová přivítala žáky 2. B. zpět ve škola a vysvětluje jim, jak mají s antigenním testem zacházet.

„Teď děti, nemusí to být hodně hluboko. Do té doby, než vám to bude nepříjemné."

Učitelce pomáhá asistentka školy Andrea Absolonová.
„Právě teď nalévám na ty testy kapalinu. Potom se musí odlepit proužek a test se překlopí."

Kontroluje každého žáka a pomáhá mu.
„Takhle s tím párkrát zatoč a jednou do strany."

Přecházím do vedlejší třídy. Tam sedí v lavicích starší děti. Ty už mají po testech a čekají na výsledky.

„Sami se testovaly. Jen jsem jim říkala, jak postupovat," říká učitelka Zuzana Jakubcová.

U testování jsem nepotkala žádného z rodičů. Podle ředitele Základní školy náměstí Míru ve Vrchlabí Petra Jindřicha učitelky děti na testování připravovaly dopředu a to i v rámci online výuky.

Čtěte také

„Myslím si, že díky perfektní přípravě, děti vědí do čeho jdou a co je čeká. Jsou na to připravené. I na našem webu byly rozsáhlé informace včetně instruktážního videa."

Pokud by se objevil pozitivní výsledek testu u některého z dětí, bylo by hned posláno do takzvané izolační místnosti, kterou má každá třída. A zůstalo by pod dohledem učitelů, vychovatelek nebo asistentů do doby, než by si ho vyzvedli rodiče.

„Samozřejmě je tam zajištěn odpovídající dohled a péče o dítě. Protože ten žák může mít z toho hrůzu a paniku. Tedy naši lidé jsou na to proškoleni," dodává Petr Jindřich.

Další testování čeká nejen žáky, ale také všechny pracovníky školy, ve čtvrtek 15. dubna.

Spustit audio

Související