Ve školách začalo testování žáků na covid-19. Jak to učitelé, děti, případně i rodiče zvládají?

12. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Testování žáků na covid-19

Testování žáků na onemocnění covid-19 ve školách začalo. Například na Trutnovsku ředitelé většinou vybrali speciální místnost a určili učitele případně vychovatele, kteří budou na testování dohlížet nebo dětem pomohou. Na Základní škole náměstí Míru ve Vrchlabí zjišťovala podrobnosti reportérka Kateřina Kohoutová. 

Čtěte také

Učitelky si v jedné místnosti převzaly samotesty a odnesly je do svých kmenových tříd. Tam už na ně čekaly děti a za pomoci asistentek a učitelek se žáci sami testují.

Každý otestovaný potom čeká na výsledek svého testu. V této škole děti v podstatě ani pomoc při testování nepotřebují, protože díky učitelkám jim už bylo vše prakticky ukázáno v pátek v rámci jedné z online hodin.

Co se stane, když se objeví dítě s pozitivním testem?

Pokud by taková situace nastala, tak takové dítě učitelky pošlou do určené místnosti a tam bude čekat. Pokud jsou přítomni rodiče, tak si potomka ihned odvedou. Jinak bude vedení školy rodiče okamžitě informovat, aby si pro dítě přijeli. A do té doby tedy bude mimo kontakt s ostatními pod dozorem učitelů.

Testování žáků na covid-19, testy Lepu Medical

Potom musí samozřejmě rodiče dítě nahlásit ke kontrolnímu PCR testu.

Kdo jiný se kromě žáků testuje?

Testování se týká všech zaměstnanců školy. Hned ráno absolvovali test všichni učitelé a vychovatelé, kromě nich také například kuchařky a pomocné síly v kuchyni.

Další testování se na této vrchlabské škole bude konat ve čtvrtek 15. dubna.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová