Z daňového přiznání má zmizet školkovné, sleva na studenta i odpočet za členský příspěvek v odborech

20. říjen 2023 08:07

Vyznat se ve všech změnách, které má přinést konsolidační balíček, není úplně snadné. A proto jsme k tomu připravili seriál, kde vysvětlíme část úsporných opatření. Pětikoalice ve sněmovně prosadila mimo jiné zrušení asi dvaceti daňových výjimek. Úpravy, které mají platit od příštího roku, musí ještě projednat Senát a následně by je dostal k podpisu prezident. 

Co se tedy může od ledna změnit v našich daňových přiznáních, to shrnuje redaktorka Adéla Kavříková. Výrazné omezení čeká slevu na nepracujícího partnera. Tu využívá asi 200 tisíc poplatníků. Kdo na ni zřejmě dosáhne i příští rok?

Pouze rodiny, ve kterých jeden z manželů nemá vlastní příjmy a zároveň pečuje o dítě do tří let. V současnosti věkové omezení pro slevu není.

Čtěte také

To odrazuje rodiče - hlavně ženy - od návratu do práce, hájí úpravu poslanec a zpravodaj konsolidačního balíčku Jiří Havránek z ODS. „Tohle je opravdu systémově správné opatření, protože Česká republika dlouhodobě podporuje, v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, zapojování právě rodičů po mateřské či rodičovské dovolené zpět do pracovního systému. A tady máte proti tomu nástroj, který to zpomaluje. Tudíž dáváte peníze na dvě strany a jde to protichůdně.“

Rodin se dotkne i konec další daňové slevy - takzvaného školkovného. Příspěvek na poplatky za mateřskou školu má dnes roční strop na úrovni minimální mzdy a využít ho tak můžou jen rodiny s vyššími příjmy. Chudším rodinám, například samoživitelkám nebo rodičům s částečným úvazkem, nepomáhá.

O daňovou slevu přijdou i studenti.

Čtěte také

Je to tak. A argumentace vládní koalice je podobná jako u školkovného. Tedy, že na slevu dosahují jen studenti s vyššími příjmy. Podle ministerstva financí ji mohli využít jen ti s průměrným měsíčním přivýdělkem nad 17 tisíc korun. Studenti s nižším příjmem si totiž vystačí s běžnou slevou na poplatníka, na které se nic nemění.

Mezi daňové výjimky, se kterými už do budoucna lidé nejspíš nebudou moci počítat, patří třeba odpočet za členský příspěvek v odborech. Naopak nakonec zůstává osvobození od daně z příjmu pro zájmové včelaře. A nemění se ani možnost odečíst si ze základu daně dary na charitu.

Jak to nakonec dopadlo s daňovým zvýhodněním zaměstnaneckých benefitů?

Místo úplného zrušení prošlo sněmovnou zastropování v určité výši.

Čtěte také

Zaměstnanecké benefity tak budou od daně z příjmu osvobozené do poloviny průměrné mzdy, vysvětluje Jiří Nesrovnal z Komory daňových poradců. „Budete mít dovolenou, budou tam vitamíny, kdybych uvedl nějaké příklady. Bude tam lístek do Národního divadla nebo do posilovny. Všechny tyto benefity budou v jednom balíku a ročně to bude osvobozeno do částky zhruba 20 tisíc korun. Samozřejmě s tím, jak poroste průměrná mzda, tak se to bude valorizovat.“

Z toho, co zaměstnanec dostane nad limit, bude muset platit běžnou daň z příjmu i pojistné. Protože jde o nepeněžité benefity, tak se odvody a daň strhnou z výplaty. A ještě doplním jednu nedaňovou, ale pro někoho podstatnou změnu. Snížit se má státní podpora stavebního spoření z 2000 na 1000 korun ročně za účastníka.

Spustit audio

Související