Vzdálenost mezi hvězdami budou vědci měřit až stokrát přesněji. Pomůže jim v tom nový český přístroj
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Členové komunity v jižním Texasu, kde se nachází středisko a kosmodrom společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska, odhlasovali formální založení nového města s názvem Starbase. Naplnil se tak jeden z Muskových dlouholetých snů. Lokalita, kterou místní znají pod názvem Boca Chica, se rozkládá na ploše asi 4 kilometry čtvereční na výběžku země u mexické hranice. Většinu z 283 oprávněných hlasujících jsou zaměstnanci SpaceX v místním areálu nebo lidé s vazbami na Muskovu společnost.
Čtěte také
Sovětská vesmírná sonda vážící půl tuny zřejmě dopadne na povrch Země. Odborníci v současnosti nemohou určit přesné místo pádu. Podle nich je však riziko malé – přirovnávají to k náhodnému pádu meteoritu. Jedná se o část sovětské vesmírné sondy Kosmos 482, která v 70. letech minulého století vyrazila k Venuši, ale kvůli poruše se nedostala dále z oběžné dráhy Země. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se přistávací modul vesmírného prostředku dostane do atmosféry někdy mezi 7. a 13. květnem.
Plzeňští archeologové odkrývají pozůstatky 109. evakuační nemocnice americké armády z roku 1945. Vznikla brzy po osvobození v plzeňském Borském parku, kde byla až do konce září. Zdravotnické zařízení včetně rentgenů mělo 400 lůžek a personál čítal na 300 vojáků, z toho 40 lékařů a stejný počet sester. Poprvé v Evropě se podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. Výzkum, který začal 1. května a skončí 11. května. Archeologové objevili cenné dobové předměty. Nemocnice, které velel plukovník českého původu George Prazak, poskytovala po válce péči hlavně civilistům z Plzně a okolí.
Čtěte také
Vzdálenost mezi hvězdami budou vědci měřit až stokrát přesněji. Pomůže jim k tomu nový přístroj, který sestavili odborníci na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Praze. Brzy ho začnou testovat na observatořích v Praze i v zahraničí. I když jsou vesmírná tělesa daleko, přece je z každého místa na zemi vidíme z trochu jiného úhlu. Zkuste si ukázat prstem na nějakou věc v dálce na obzoru a střídavě zavírejte levé a pravé oko. Úhly a vzdálenosti ve vesmíru vědci ovšem neměří nataženým prstem, ale obvykle tím, že proti sobě pustí, takzvaně interferují, světelné vlny z levého i pravého oka. To má ale svoje omezení.
Vědeckému týmu z Fyzikálního ústavu Akademie věd se podařil zásadní pokrok, který by mohl změnit způsob výroby baterií a výrazně zlepšit jejich výkon. Nově vyvinutá látka, nazývaná suspenzní elektrolyt, slibuje zjednodušení výroby baterií, zvýšení jejich výkonu i prodloužení životnosti. Tradiční elektrolyty bývají kapalné a v roztoku se často zcela rozpouštějí, což může vést k rychlému opotřebení baterie a její nižší životnosti. Inovativní elektrolyt českého týmu se však liší.
Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.