Výzva „Covidu to osladíme!" vzbudila v Podkrkonoší ohlas. Děti z Trutnovska podpořily zdravotníky
Do akce na podporu zdravotníků z covidového oddělení trutnovské nemocnice se zapojilo třináct mateřských škol. Předškoláci vyrobili tři stovky dárků, vzkazů nebo obrázků. Pořadatelé z Místní akční skupiny (MAS) Království - Jestřebí hory je předali zdravotníkům v první linii.
Vedení Oblastní nemocnice v Trutnově akci přivítalo.
Čtěte také
„Tlak na naše zdravotníky je velký a takováto forma podpory je pro ně velmi příjemná a vítaná. Uvědomí si, že v tom boji nejsou úplně sami. Až se situace uklidní, rádi bychom do školek zapojených do projektu zajeli, poděkovali osobně a věříme, že bude také prostor si o všem popovídat," těší se na setkání s předškoláky ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka.
Třeba v Havlovicích se do tvoření pro lékaře, sestřičky a další zdravotnický personál zapojilo dvacet malých umělců.
„Reakce dětí jsou přirozené, často neočekávané. Sedli jsme si do kroužku, kolem sebe dali vyrobené dárečky pro zdravotníky a povídali si o aktuální situaci. Některé děti se s touto nemocí setkaly v rodině, samy v sobě to prožívají. Mě to úplně dostalo, čím jsem starší, tím víc tyto věci prožívám," přiznala Yvona Friebelová, ředitelka havlovické Mateřské školy Hastrmánek.
Velký kus práce odvedli také šikovní předškoláci v Žacléři.
Čtěte také
„U nás se do akce zapojilo asi třicet dětí, tvořily s nadšením a radostí. Přišly s tím, že chtějí něco vyrobit i pro policii nebo vojáky, protože taky pomáhají. S dětmi o aktuální situaci mluvíme, mají přehled, doma sledují zprávy nebo mají informace od rodičů," prozradila s úsměvem Jana Nagyová, ředitelka Mateřské školy v Žacléři.
Do akce na podporu obětavých bojovníků s pandemií se aktivně zapojily také školky v Trutnově, Úpici, Suchovršicích, Rtyni v Podkrkonoší, Batňovicích, Dolní Olešnici či Chvalči.
„Jsem nadšený z atmosféry, kterou vytvořily učitelky s dětmi z mateřských škol z Trutnovska při výrobě dárků pro naše zdravotníky v první linii. Na výrobcích je znát, že byly vytvářeny s láskou a velkým obdivem. Každý z těchto kousků je originál a věřím, že v prostorách trutnovské nemocnice potěší nejen zdravotníky, ale také pacienty," vyzdvihl přínos předškoláků ředitel pořádající MAS Jan Balcar.
Související
-
Nemocnice potřebují lidi, tak jsem se přihlásila, říká dobrovolnice. Sama je v rizikové skupině
Podívali jsme se do Oblastní nemocnice Náchod. Působí tam i dobrovolníci, například Petra Řeháková pomáhá, i když sama patří do rizikové skupiny.
-
Viroložka Vanda Boštíková: Virus se chce množit. Když mu to ztížíme, začne být na nás „hodnější“
Hostem v rozhlasovém studiu je odbornice na virovou problematiku, proděkanka královéhradecké Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany prof. Vanda Boštíková.
-
Zdravotní sestra Michaela: V této situaci nejde myslet na sebe, překračujeme svoje hranice
Michaela Mlčouchová tráví většinu dne péčí o pacienty na hranici smrti. V ochranném obleku a bez odpočinku. Chce pomoct. Ví, že je to teď potřeba víc než kdy jindy.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.