Vražda jako přírodní památka? V Jinolických rybnících v Českém ráji ano
Nedaleko vstupu do Prachovských skal v Královéhradeckém kraji jsou mezi loukami rybníky Oborský, Němeček a Vražda. Nikdo už neví, jak přišel k názvu ten poslední, patrně se prý v jeho blízkosti smutná událost odehrála. Zůstal z ní ale jen název a Vražda je spolu se dvěma dalšími rybníky jednou z nejvyhledávanějších oblastí Českého ráje.
Soustava Jinolických rybníků leží asi pět kilometrů od Jičína. Napájí je bezejmenný potok, přítok Javornice. První z nich směrem od Jičína - rybník Vražda - je přírodní památkou, a to jak vodní plocha s rozlohou přes dva hektary, tak i přilehlé vlhké louky na jihozápadním břehu. Na nich roste například upolín obecný, tolije bahenní, skřípinka smáčknutá, ostřice Davallova či ostřice blešní. Mimo to se zde vyskytují i dva druhy našich orchidejí – prstnatec májový a vstavač obecný.
Pro toto území byl velmi důležitý rok 1999. Kromě vyhlášení za přírodní památku se zdejší louky podařilo po devítileté pauze posekat. Od tohoto roku jsou sečeny pravidelně. Biomasa z posečené trávy je v této lokalitě využita Správou Chráněné krajinné oblasti Český ráj jako úkryt pro kladení vajíček užovky obojkové.
Brána do Prachovských skal
Druhým chráněným územím v této lokalitě je přírodní památka Oborská louka, která se nachází nad Oborským rybníkem - největším ze tří Jinolických rybníků. I tam se nachází řada vzácných i chráněných druhů rostlin a živočichů. Oborský rybník je na rozdíl od dvou předchozích využíván i k rekreaci, je tu několik kempů a krásné písčité pláže.
Jak už bylo řečeno, Jinolické rybníky se nacházejí v samém srdci Českého ráje a jsou tak ideálním výchozím místem pro výlet do jedné ze zdejších nejznámějších oblastí – Prachovských skal.
A jak se k Jinolickým rybníkům dostat? Nejlépe z Jičína, odkud popojedete vlakem do Jinolic, a dále budete pokračovat pěšky po modré turistické značce. Odtud můžete protáhnout turistický okruh do Prachovských skal přes Brada, vyšlápnout na Rumcajsovu skálu nebo na Čtvrtkovu vyhlídku a přes Holín se vrátit zpátky do Jičína.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stávku kolegyň v administrativě podporujeme. Jejich platy jsou mizerné, říká šéf Unie státních zástupců
-
ONLINE: 5 dní se Rusové snaží prolomit naši obranu v Kurské oblasti. Vojáci stojí pevně, říká Zelenskyj
-
Praktičtí lékaři na konci října na dva dny zavřou ordinace. Protestují proti úhradové vyhlášce
-
Politolog Just: Zvyšování platů politiků je důsledek zákona. Vláda si jen vybrala špatné načasování