Vodné a stočné je v letošním roce pro část domácností v Královéhradeckém kraji dražší než loni

8. leden 2025 08:16

Domácnosti v Královéhradeckém kraji zaplatí letos za vodu víc - ale ne všude. Některé vodárenské společnosti budou účtovat stejné ceny jako loni. Roční náklady průměrné domácnosti na pitnou vodu se pohybují od 10 do 15 tisíc korun. Přehled novinek připravil reportér Tomáš Lörincz.

Čtěte také

Voda bývá tradičně nejdražší v krajském městě, tedy v Hradci Králové. Platí to i letos?
Platí. Do zvýšení cen se promítlo například zvýšení nájemného, které platí provozní firma Královéhradecká provozní společnosti VaK Hradec Králové. Právě VaK je vlastníkem sítí a peníze, vybrané z nájemného, používá například na investice. Vzrostly i náklady na mzdy, takže roste tedy i cena vody.

Ta je tvořena dvěma složkami, pohyblivá cena podle množství odebrané vody vzrostla od začátku roku o 3,6 procenta na téměř 135 korun za kubický metr. Zvýšila se i cena pevné složky, stanovené podle kapacity vodoměru. Tříčlenná domácnost tak zaplatí při průměrné spotřebě ročně 15 tisíc korun.

Čtěte také

Kde ještě je voda dražší?
Například v Trutnově, kde cena roste o 10 procent na 121 korun. I přes tohle zdražení budou roční náklady průměrné tříčlenné domácnosti zhruba 12 tisíc korun, tedy o tři tisíce korun nižší, než v Hradci Králové. I tady je důvodem zdražení potřeba peněz na investice do obnovy vodárenských sítí, na které v Trutnově letos plánují 100 miliónů korun.

Pětiprocentní zdražení připravili i v Rychnově nad Kněžnou, kde jsou ale i přesto na částce poměrně hluboko pod stokorunou - lidé budou platit 91 korun za metr krychlový vody. A Rychnov tak zůstává také tradičně opakem Hradce Králové a je v regionu nejlevnější.

Čtěte také

A kde naopak zůstává cena stejná?
Stejnou cenu zaplatí například odběratelé Vodohospodářské a obchodní společnosti Jičín. Akcionáři téhle společnosti jsou obce a města nejen z Jičínska, ale i z části Trutnovska nebo z okresu Hradec Králové.

Cena vody tam zůstane na 106 korunách a 34 haléřích za metr krychlový, takže při přepočtu na průměrnou spotřebu tříčlenné domácnosti se dostaneme na částku 10 500 korun - tedy o 4500 korun ročně méně než v Hradci Králové a o 1500 korun méně než v Trutnově.

Stejná cena jako vloni zůstává i v Náchodě, kde bude tamní společnost Vodovody a kanalizace účtovat 110 korun za metr krychlový.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související