Vladimír Burjánek: Osvobození

8. květen 2011

Šeříkový čas počátku května je pokaždé spojován s koncem druhého světového válčení a osvobozením i našeho státu.

Český odezdikezdismus způsobil, že nejdříve se uctívalo pouze hrdinství východní a západní podíl byl přehlížen i tajen, dnes pro změnu zůstávají v památných dnech pusté některé hroby bojovníků východních. Smutné už proto, že všichni ti, kteří u nás nechali to nejcennější, co člověk má, tedy vlastní život, si naši úctu zaslouží. Moje teta měla na osvobozování svou osobní vzpomínku. Jejich domek byl stranou od ostatních a pod zahradou protékala řeka. Když dorazili rudoarmějci k nám, byla zrovna sama doma. Z ničeho nic se ve světnici objevil zaprášený vojáček a při pohledu na kyprou českou selku se v něm zřejmě pohnuly nahromaděné mužské síly, což se hodlal naší tetě přetlumočit. V kritickém okamžiku však jeho pohled naštěstí upoutala láhev na kredenci. Možná se chtěl ještě před činem posilnit, tak chvíli věnoval pozornost tekutině a s chutí si přihnul. Jeho děsivého leknutí, když se napil octa, využila tetička, vyběhla ven, skočila do mělkého náhona řeky pod barákem a odplavala mu. Tak si vojáček udělal jiné potěšení a odnesl alespoň strýčkovy kapesní hodinky. Ve srovnání s tím, co u nás mohl zanechat, to však byla ztráta přijatelná.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...