Víte co jsou to „navolávky“? Podvody páchané na seniorech!

29. duben 2019

Bc. por. Jakub Vintera z Policie České republiky v Náchodě v naší radioporadně na téma: víte co jsou to „navolávky“? Podvody páchané na seniorech.

V Královéhradeckém kraji přibývá pokusů o podvody na seniorech. Vyplývá to z policejních statistik. Kriminalisté v letošním roce zatím evidují desítky případů, kdy se někdo snažil pod nějakou záminkou vylákat peníze od starších lidí.

Upozorněte své rodiče a babičky i dědečky: POZOR na podvodníky a falešné příbuzné

Seniorka (ilustrační foto)

Poručík Ondřej Moravčík z Oddělení tisku a prevence Policie ČR byl hostem radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové. Téma: senior jako oběť trestného činu. Prevence násilí a podvodů páchaných na seniorech.

Nejčastější scénář je takový, že staršímu člověku zavolá z neznámého čísla někdo, kdo se vydává za jeho příbuzného, například za vnuka. Tvrdí třeba to, že je zrovna u advokáta a velmi akutně potřebuje větší finanční obnos. Protože je ale zaneprázdněný, tak si pro peníze nemůže přijít sám a proto pošle nějakého prostředníka, třeba svého kamaráda nebo i taxikáře.

Podvodníci na seniory mnohdy naléhají, že peníze potřebují rychle a tak dále. Samozřejmě, že tento scénář může být různě upravený. Starší lidé by proto měli být při podobných telefonátech ostražití.

Jak konkrétně by se měli senioři zachovat?

Jednoduše řečeno při takových podezřelých telefonátech nikomu nedůvěřovat.

Jana Kudyvejsová a Bc. por. Jakub Vintera ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

V žádném případě by neměli peníze nikomu předávat. A pokud dojde k takovému podezřelému telefonátu, volejte svému vnukovi, volejte své dceři nebo synovi, ověřte si ty informace. Zeptejte se jich, zda-li je to pravda.

Roste počet pokusů o peněžní podvody na seniorech. Policie radí, jak by se měli starší lidé chovat

Seniorka, generace, pečovatelka, stáří, hospic, nemoc, demence. Ilustrační foto

V Královéhradeckém kraji přibývá pokusů o podvody na seniorech. Vyplývá to z policejních statistik. Kriminalisté v letošním roce zatím evidují desítky případů, kdy se někdo snažil pod nějakou záminkou vylákat peníze od starších lidí. O téma se podrobněji zajímal reportér Ondřej Vaňura.

Protože v případě, že zavoláte svým blízkým, tak oni vám zajisté sdělí, že to pravda není, a tím pádem potom nikomu peníze dávat nebudete. A to je také asi ta nejjednodušší a nejlepší prevence.

Oslovení lidé by také měli následně kontaktovat policisty. Ti podobné případy evidují a všechny prověřují. Neustále po podvodnících, kteří se snaží seniory podobnými způsoby podvést, pátrají. A každá oznámená situace jim může při pátrání pomoci.

Celou radioporadnu s Bc. por. Jakubem Vinterou si můžete poslechnout v našem audio-archivu: 

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.