VIDEO: Světový unikát z Žirče, barokní zvonový klavír z roku 1732, ožije na koncertech
Milovníci hudby budou mít v příštím roce možnost na několika místech republiky vidět a především slyšet světový unikát, barokní zvonový klavír z roku 1732. Zvonkohra je součástí mobiliáře kostela sv. Anny v Žirči u Dvora Králové nad Labem, nově by se měl ojedinělý nástroj objevit například v pražském Rudolfinu, v Brně nebo Znojmě.
V kostele svaté Anny v Žiči u Dvora Králové nad Labem se sešli hudební odborníci a zjišťovali, jestli je možné místní unikát, zvonkohru z osmnáctého století, sladit s barokním orchestrem.
Tři staletí starou zvonkohru dostali místní jezuité darem od hraběte Šporka. Nedávno zrestaurovaný nástroj zatím mohli lidé slyšet pouze při návštěvě kostela v Žirči, teď si ho chce pro svá vystoupení půjčit Czech ensemble Baroque.
„Jde vlastně o orchestr, sbor a sólisty, kteří se věnují takzvané autentické interpretaci barokní a klasicistní hudby," vysvětluje umělecký vedoucí a dirigent souboru Roman Válek.
Na zvonkohru se přijel do Žirče osobně podívat a hlavně posoudit, jestli bude s ostatními nástroji ladit. Problém je totiž v teplotě, při které by se zvonkový klavír používal. Zatímco v kostele je 5 až 8 stupňů celsia, v koncertních sálech může být třeba i o 20 stupňů víc.
„Ty zvonky hrají hodně vysoko. Jde o to, jestli to bude pro ucho posluchače znít nepřirozeně, nebo to bude ještě v nějaké toleranci," říká varhaník Tomáš Flégr.
Zvonový klavír má dvě části, klávesy hrají na hrací kameny, pedály ovládají zvonce ve speciální věži.
Sladit zvonkohru s ostatními nástroji bude podle odborníků možné
Varhaník i dirigent berou do ruky ladičky a začínají s měřením. Nejsou si ale jisti, jak se bude zvonový kámen chovat při vyšší teplotě. Proto ho demontují a odnáší do tepla.
Zhruba po hodině a dalším provedeném měření mají jasno. Barokní zvonkohru by mělo být možné sladit s ostatními nástroji.
Podle Jana Staňka, projektového manažera Domova svatého Josefa, pod který kostel se zvonkohrou patří, tak už zbývá jen dohodnout podmínky zapůjčení vzácného nástroje.
„Řeší se finanční záležitosti. A jestli je vůbec možné takto cenný nástroj někam přemístit. Jakým způsobem, jak by byla doprava a tak dále."
Pokud se nic nezkomplikuje, poprvé by lidé měli zvonkohru společně s barokním orchestrem slyšet 16. ledna 2019 v Besedním domě v Brně.
Související
-
Do kostela ve Stěžerách se po 75 letech vrátil zvuk dvou...
Kostel svatého Marka ve Stěžerách na Královéhradecku už má zase své dva zvony. Chyběly v něm 75 let, za druhé světové války je Němci odvezli a roztavili. Výroba těc...
-
Hradečtí zvoníci jediní v republice zvoní v dobových...
V pondělí 28. srpna se u příležitosti svátku sv. Augustina koná Den zvoníků. Do Hradce Králové se sjedou zvoníci z celé České republiky a budou si předávat zkušenos...
-
Vzácné varhany Franze Fingera se po dvouleté opravě vrátily do Deštného v Orlických horách
Jde o jediný nástroj varhanáře Franze Fingera, který se dochoval téměř v původním stavu. Na příjezd varhan si v Deštném v Orlických horách počkala reportérka Jana Házová.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Hizballáh je silnější než Hamás, Izrael byl ale připraven mnohem líp.‘ Přesto hrozí vleklá válka
-
Harrisová, nebo Trump: Jak se staví kandidáti na amerického prezidenta k válce na Ukrajině?
-
V Berouně hoří střecha pekáren. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu, pět z nich se zranilo
-
Velká Pardubická má poprvé v historii dva vítěze, dělené první místo slaví Sexy Lord a Godfrey