VIDEO: Figurky řemesel Valešova betléma pohání elektromotorek na stěrače ze staré Škody MB 1000
V Krkonošském muzeu v Jilemnici nemají jen slavný Metelkův pohyblivý betlém, ale také jeden mnohem mladší, Valešův pohyblivý betlém, který vznikal koncem 70. let minulého století. Do muzea v Jilemnici tento rozměrný exponát přibyl teprve před několika lety.
Redaktorce Romaně Pacákové představil unikátní Valešův betlém kurátor sbírkových fondů muzea Martin Witkovski:
Valešův betlém Krkonošskému muzeu v Jilemnici dlouhodobě zapůjčil v roce 2015 sám jeho autor, Ing. Jiří Valeš.
Jiří Valeš pocházel z nedalekých Martinic. Betlémy vyřezávali už jeho tatínek i dědeček. On sám byl častým návštěvníkem muzea, kde obdivoval známý Metelkův pohyblivý betlém. Ten mu natolik učaroval, že se pustil do výroby pohyblivého betlému sám. Začal na něm pracovat ke konci 70. let 20. století a práce mu trvala 7 let.
Valešův betlém je vysoký asi dva a půl metru a má tři metry na délku
Betlém zobrazuje stará krkonošská řemesla, všichni řemeslníci se pohybují. Mechanika betlému je velmi složitá, Jiří Valeš svůj betlém rozpohyboval malým motorkem na stěrače ze staré škodovky MB 1000. Klínovým řemenem převedl pohyb přes několik převodů a kladek až ke kloubové hřídeli každé z figurek.
Valešův betlém můžete v Krkonošském muzeu v Jilemnici obdivovat po celý rok, stejně jako slavný mechanický ozvučený betlém z let 1883-1913, dílo ředitele dívčích škol Jáchyma Metelky. 142 pohyblivých figurek tu vytváří 350 různých, velmi přirozených pohybů a vše přes jediný stroj pohání jediné závaží.
Krkonošské muzeum v Jilemnici
bylo založeno v roce 1891 v souvislosti s prvními přípravami na Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze. První expozice byla nainstalována na přelomu století v bývalé dívčí škole, později se muzeum několikrát stěhovalo, od roku 1953 sídlí v bývalém zámku hrabat Harrachů. Rozhodující zásluhu na vybudování muzea náleží někdejšímu řediteli dívčích škol v Jilemnici Jáchymu Metelkovi (1853-1940). Muzeum se zaměřuje především na historii a národopis západních Krkonoš, počátky a vývoj českého lyžování, v galerijní oblasti především na dílo Františka Kavána (1866-1941). Od 1. 1. 2013 je Krkonošské muzeum Jilemnice provozováno jako společné muzeum Města Jilemnice a Správy KRNAP.
Související
-
Měšťanský betlém Jarmily Haldové mají v Novém Městě nad Metují. Jsou v něm vyřezáni místní lidé
V čase adventu bychom měli trochu ztišit mysl a výrazně zpomalit. Alespoň trochu ubrat z toho drtivého tempa, kterým se život v poslední době řítí.
-
100 let si tři generace rodiny Sochorů předávají zkušenosti s výrobou betlémů. I z vlašského ořechu
Krajští radní ocenili titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje pětici řemeslníků. Ocenění převzali také Jakub a Martin Sochorovi za výrobu betlémů.
-
Japonské youtubery zajímalo u Proboštova betlému, jak před 100 lety naučili řezbáři kukačku kukat
Dnes se podíváme do Třebechovic pod Orebem, protože i v tamním muzeu betlémů už se všechno chystá na letošní Advent a na Vánoce.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.