Vezete si na střeše vozu vrstvu sněhu? Pak hodně riskujete a hrozí vám pokuta až 2 000 korun

9. leden 2020 09:11

Vysoká vrstva sněhu, pod ním námraza, neočištěná okna. Tak vypadají některá auta, kterými řidiči v Krkonoších jezdí. Zapomínají na povinnost, že si před jízdou musí své auto od sněhu a námrazy očistit. Jinak totiž dost riskují a navíc jim hrozí i pokuty. Trutnovští policisté kontrolovali v Krkonoších řidiče, jak dodržují tuto povinnost.

Čtěte také

Hlídka policistů ve Svobodě nad Úpou zastavuje na hlavní silnici směrem k lázním osobní automobil. Na střeše má zhruba dvaceticentimetrovou vrstvu sněhu.

„Chceme vás upozornit, že máte na střeše vrstvu sněhu. Ten samotný tolik nevadí, ale pokud by zledovatěl, tak už je to problém. Je na majiteli vozidla, aby zajistil odstranění sněhu," vysvětluje řidičce mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc.

Řidička zkouší sníh a námrazu dostat ze střechy vozu dolů

Po chvíli policista Petr Ševčík zastavuje další automobil a upozorňuje řidiče na stejný problém, vrstvu sněhu na střeše vozu. Zdůrazňuje povinnost před jízdou celý automobil pořádně očistit.
„V souladu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích musí být vozidlo očištěno a nesmí na něm být námraza. A musí být zabezpečen řádný výhled z vozu."

Špatně zaparkovaná auta v zimě komplikují dopravu (ilustrační foto)

Během několika minut jsme se přesvědčili, že si někteří řidiči se sněhovou čepicí na střeše auta hlavu nelámou.

„Když padá sníh, tak vozidlo může na sobě mít i čtyřiceticentimetrovou vrstvu sněhu," vysvětluje Petr Ševčík.

A to může být podle Lukáše Vincence hodně nebezpečné.
„Když potom vozidlo nějakou dobu jede, tak námraza na střeše odtaje. Řidič zabrzdí na křižovatce a může se stát, že mu sníh sjede na přední sklo a najednou nemá zaručen výhled z vozidla."

Cesty v Orlických horách blokují neukáznění řidiči

Řidičům, kteří své auto nemají pořádně očištěné od sněhu a ledu hrozí na místě pokuta do výše 2 000 korun.

Policisté plánují tuto povinnost u řidičů kontrolovat na Trutnovsku po celou zimu.

Spustit audio

Související