Sněhová čepice na střechu auta nepatří. Na kontrolu očištění vozidel se zaměřují policejní hlídky

16. únor 2019 09:30

Trutnovští policisté na silnicích vedoucích z horských středisek kontrolují řidiče, jak mají nebo nemají očištěná svá auta. Je jejich povinnosti zbavit automobily sněhu, ledu a námrazy. Jinak jim hrozí pokuta. Navíc také při jízdě ohrožují nejen sami sebe ale i ostatní řidiče nebo chodce. 

Kus ledu ze střechy dodávky skončil až v protijedoucím vozidle

Kus ledu ze střechy dodávky skončil až v protijedoucím vozidle

O tom, jaké veliké nebezpečí představuje neočištěné vozidlo od sněhu a ledu, se mohl v úterý 15. ledna na obchvatu Jičína osobně přesvědčit jednapadesátiletý řidič osobního motorového vozidla Škoda Octavia.

Trutnovský policista Martin Janák právě zastavuje osobní automobil jedoucí směrem od Pece pod Sněžkou: „Dobrý den, silniční kontrola. Předložte mi prosím doklady potřebné k řízení a provozu vozidla."

Řidička má na svém autě zhruba deseticentimetrovou vrstvu sněhu. A to se policistům nelíbí.
„Pojďte si vystoupit. Co tady máte za problém? Neočištěné auto. To musí být celé zbavené sněhu a ledu."

Za chvíli policejní hlídka zastavuje další auto

„Řidič neměl také očištěné vozidlo od sněhu a ledu. Měl je na přední kapotě a na střeše. Kdyby prudce zabrzdil, mohlo by mu to sjet na čelní sklo a nic neuvidí. Může způsobit dopravní nehodu," říká policista Petr Balák.

Trutnovští policisté na silnicích vedoucích z horských středisek kontrolují řidiče, jak mají očištěná svá auta

Dnes policisté hříšníky za volantem řešili pouze domluvou, tedy neudělovali pokuty. I přesto ovšem řidičům, pokud si svá auta kompletně neočistí od sněhu, ledu a námrazy, pokuty hrozí.

„Zákon zde hovoří jasně o povinnosti každého řidiče si vozidlo důkladně před jízdou očistit. A pokud toto pravidlo nerespektují, tak jim hrozí pokuta až do výše 2 000 korun," vysvětluje mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc.

Jak často se s těmito problémy policisté setkávají?
„Například při výměně turnusů na horách, kdy se mění návštěvníci zimních středisek. Mají dlouho zaparkovaná vozidla. A vyjedou bez důkladného očištění auta."

Policisté apelují na řidiče, aby neustále vozili s sebou stěrku nebo koště. Aby si automobil mohli kdykoliv očistit.

Trutnovští policisté na silnicích vedoucích z horských středisek kontrolují řidiče, jak mají očištěná svá auta

Spustit audio

Související