Ve snovém betlému Milana Přibyla dominuje Panna Marie v barvě značící naději a triumf nad smrtí
Ze zimní mlhy v časném adventním ránu opět vystupují siluety netradičního betléma u hradební zdi pod Valdickou bránou v Jičíně. Postavy z lipového dřeva vytvořil umělec Milan Přibyl, ročník 1977, který odešel předčasně před více než třemi lety. Brenda, jak ho důvěrně nazývají jeho přátelé, byl svérázným a spontánním člověkem. Tomu odpovídá i jeho tvorba.
Na nedávné neoficiální jičínské výstavě, pro kterou se podařilo shromáždit Brendovy práce, ale i u snového betléma v centru Jičína natáčela Vlaďka Wildová.
Čtěte také
Dřevěný betlém Milana Přibyla alias Brendy (*9. června 1977 +2. února 2018) se k hradební zdi v centru Jičína vrací pravidelně od roku 2007 vždy na začátku adventního času. Dnes už je to zároveň i vzpomínka na autora, který byl vpravdě nekonformní.
Jeho betlémský výjev má v sobě poetiku, něhu, mateřskou lásku a částečně také mystiku. Jednoduchost výpovědi umocňuje nevšední barevnost.
„Brenda byl nadaný, skvělý společník a přítel, ale být ženská, tak s ním žít nechci. Nejcennější u něj byla energie, drajf, který měl, tah na bránu…To, co tady na výstavě představujeme z jeho tvorby, nejsou věci, který by dělal proto, aby vydržely pět, neřkuli deset let. Připravoval je na výstavy s tím, že vydrží rok, dva a pak vytvoří jiné. O to je horší, že to bylo tak krátké, protože to mohlo skončit někde úplně jinde," připomíná restaurátor Petr Novotný.
Rozčepýřený Milan Přibyl s modrou krví rodu Trčků z Lípy si své tvůrčí chvíle užíval. A nejen ty…
„Syčák to byl, uměl si z člověka udělat takovou legraci! Zacílil a pak, když jste mu sedli na špek, táhl ten příběh ještě třeba půl hodiny. Člověk nikdy nevěděl, co je pravda a co ne. No a nakonec se tomu Brenda s chutí zasmál," vzpomíná kastelán Valdštejnského paláce v Jičíně Štěpán Peroutka.
A další Brendův kamarád, Jan Rampas, na výstavě mimo prostor a čas na závěr dodává: „Já bych to neuzavíral. Nikdy."
Související
-
Cestování za tradicí, řemeslem a dědictvím. Doma máme mnoho světových unikátů aneb betlémy v Betlémě
Máme u nás sice bezpočet betlémů, máme světové unikáty, můžeme se i tak trochu považovat za velmoc betlémů, nicméně asi nejsilnejší tradicí betlémů se pyšní v Itálii.
-
Betlém s více než půlmetrovými figurami zdobí každoročně interiér kostela v Malé České Skalici
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v České Skalici na Náchodsku zdobí po mnoho let starý betlém. Tradice jeho vystavení prý trvá několik desítek let. V čem je unikátní?
-
Při vyřezávání betlémů celý svět zmizí a člověk se soustředí jen na figurky, směje se Jakub Sochor
Máme krásný adventní čas, ze všech stran, z oken a z ulic na nás dýchá předvánoční atmosféra. A my ji ještě trošku podpoříme s naším dnešním hostem, kterým je Jakub Sochor.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.