Vánoční „nej“ cestovatele a dobrodruha Leoše Šimánka aneb toulky širým světem se srdcem na dlani

25. prosinec 2022

Dnes je naše povídání dobrodružné a cestovatelské.  Vzpomínáme totiž s mužem, který se narodil v Chocni, je občanem České republiky, Německa a Kanady, většinu svého života strávil cestováním a jmenuje se Leoš Šimánek.

Povolání cestovatel
Cestovatelem se může stát téměř každý. Ne každý se však vydá do míst, kde před ním ještě nikdo nebyl, zvolí netradiční způsob přepravy či s sebou na expedici vezme jako doprovod celou rodinu. Všechny jmenované atributy jsou charakteristické pro vedoucího expedic, průkopníka, publicistu, fotografa a spisovatele Leoše Šimánka.

„Narodil jsem se na Velký pátek. Tím začínám svoji autobiografickou knihu a končím poslední cestou celé rodiny do Austrálie,“ říká cestovatel a dobrodruh Leoš Šimánek. 

A s úsměvem dodává. „Na Havaji je havaj. Můžete tam v jeden den šnorchlovat a potápět se v moři i lyžovat na sněhu. Osobně jsme si to s manželkou vyzkoušeli.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.