Vánoční kapry nakoupíte levněji na sádkách a prodejnách rybářství, u stánků ve městě si připlatíte

21. listopad 2022 09:04

S blížícími se vánočními svátky si jednotlivé rybářské společnosti dělají kalkulace a počítají, za kolik budou prodávat vánoční kapry. Je potřeba nastavit takovou cenu, která pokryje rostoucí náklady, říkají. Na druhou stranu sezóna byla poměrně dobrá a přírůstky ryb také, říkají třeba rybáři z Chlumce nad Cidlinou.

„My na našich rybnících, při výlovech, prodáváme kapra za 90 korun za kilogram. A na sádkách za 98 korun za kilogram. Tuto cenu hodláme dodržet až do Vánoc,“ nabízí ředitel chlumeckého rybářství Ladislav Vacek jasná a konkrétní čísla.

Čtěte také

V Chlumci nastavili takové ceny, které v podstatě neberou v potaz inflaci. „To je cena pod inflací. Současná inflace je okolo 16 až 17 procent, někdo predikuje i vyšší. A my jsme od 1. října upravili cenu o zhruba 5 až 6 procent podle jednotlivých druhů a kategorií ryb.

Zatímco chlumečtí rybáři tedy prodávají na výlovech kapry za 90 korun, hradecké městské lesy nabídly stejnou rybu třeba při výlovu rybníku Výskyt za 125 korun, tedy o 35 korun za kilogram dráž.

O vánočních cenách zatím jasno nemají, říká baštýř Jan Hýsek. „Vánoční ceny nejsou úplně jasné. Teď jsme s nimi šli trošku nahoru, ale na Vánoce může být ještě nárůst nějakých 5 až 10, maximálně 15 korun za kilogram ryby.

Čtěte také

Městské lesy ale produkují ryb výrazně méně než v Chlumci a věří, že je prodají i za případnou vyšší cenu - lidé na Hradecku si na jejich trochu jinak chované kapry zvykli.

Definitivní ceny chtějí Městské lesy Hradec Králové stanovit kolem 10. prosince a podle Jana Hýska bude rozhodovat i konkurence. „Uvidíme, jak okolní rybářství, které jsou podstatně větší, budou udávat cenu a směr. Za jaké peníze to bude.

Což by ale mohlo znamenat, že by Městské lesy mohly jít s cenou možná i dolů - o tom, že Chlumec se dostane zhruba na stovku už řeč byla a i v Opočně budou levnější než lesníci na svých výlovech.

Čtěte také

„Tam bude nějaké zdražení, které bude představovat asi 10 až 15 procent. Maloobchodní cena kapra bude na 114 korunách za kilogram bez rozlišení hmotnostní kategorie, říká vedoucí kolowratského rybářství Václav Kalenda.

Když si k cenám, nastaveným producenty ryb, přičteme i marže stánkařů, mohou být ryby na stáncích ale podstatně dražší, upozorňuje Ladislav Vacek z Rybářství Chlumec nad Cidlinou. „Na stáncích ve městech predikují stánkaři cenu někde atakující i hranici 140 korun za kilogram.

Jasné zatím není ani to, kolik stánků na Vánoce v ulicích měst uvidíme, třeba právě v Chlumci nad Cidlinou počítají s tím, že jich bude méně než v minulých letech.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související