Václav Souček: Terminus technicus

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Chodník slouží lidem (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Dost možná se hodí pro to „ošlapné“ výraz „terminus technicus“. Jistou logiku ten nový požadavek finanční náhrady za údržbu, opravy, a renovace komunikačních prostor má, neměl by tedy mít ani nouzi o následníky. 

Pokud se ošlapávají schody, eskalátory, a nástupiště v državách železnice, ošlapávají se podobnou měrou i chodby a schody zdravotnických zařízení, úřadů všeho druhu, hotelů, restaurací, a podobných prostor.

Podotkněme, že vyjma veřejných WC; ta se řídí - díky své výjimečnosti a exkluzivitě - vlastním režimem, který „ošlapné“, jakož i jiné vymoženosti vždy včas do cenotvorby zahrne. Tak se může stát, že potenciální klient veřejné toalety se v nouzi nejvyšší „ošlapného“ ani nedopustí, neboť nemá v kritický moment po ruce vhodnou minci a chromovaný vrátný mu nedovolí vstoupit.

Když už ta diskuze o „ošlapném“ propukla, bude zajisté po ruce i odpovídající řešení ve formě placení kartou, nebo telefonem. Telefon by mohl být možná nápaditější než hlavy, které terminus technicus „ošlapné“ přivedly na svět.

autoři: Milan Baják , VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.