Václav Souček: Terminus technicus

Chodník slouží lidem (ilustrační foto)
Chodník slouží lidem (ilustrační foto)

Dost možná se hodí pro to „ošlapné“ výraz „terminus technicus“. Jistou logiku ten nový požadavek finanční náhrady za údržbu, opravy, a renovace komunikačních prostor má, neměl by tedy mít ani nouzi o následníky. 

Pokud se ošlapávají schody, eskalátory, a nástupiště v državách železnice, ošlapávají se podobnou měrou i chodby a schody zdravotnických zařízení, úřadů všeho druhu, hotelů, restaurací, a podobných prostor.

Podotkněme, že vyjma veřejných WC; ta se řídí - díky své výjimečnosti a exkluzivitě - vlastním režimem, který „ošlapné“, jakož i jiné vymoženosti vždy včas do cenotvorby zahrne. Tak se může stát, že potenciální klient veřejné toalety se v nouzi nejvyšší „ošlapného“ ani nedopustí, neboť nemá v kritický moment po ruce vhodnou minci a chromovaný vrátný mu nedovolí vstoupit.

Když už ta diskuze o „ošlapném“ propukla, bude zajisté po ruce i odpovídající řešení ve formě placení kartou, nebo telefonem. Telefon by mohl být možná nápaditější než hlavy, které terminus technicus „ošlapné“ přivedly na svět.