Václav Souček: Škatulky

Politologie by měla zkoumat politickou ekonomii, která se čím dál víc mění v ekonomiku politiky, resp. politiků. Nechtějte se unavovat příklady, půl dne trvá, než se proberete kauzami dne včerejšího.

První profesorkou politologie u nás byla jmenována Vladimíra Dvořáková. Frekventovaná v médiích, věcná a nebojácná jako málokdo. Usuzuje, argumentuje, hodnotí, varuje. Akreditační komise nabyla s prof. Dvořákovou na věhlasu, úměrně s ním jisté vysoké školy věhlasu rapidně pozbyly.
Protože politologie je věda obšírná, měla by mít též širokospektrální léčebné účinky. Nemá; nadstranický politolog se nemůže líbit stranickým zájmům.
Převládá proto mocenská snaha aktivní politology zpochybnit, oznámkovat a nastrkat do škatulek, když už to nejde napíchat je na špendlíky jako dřepčíky.
I tady aspiruje prof. Dvořáková na prvenství.
Z mužů bude co nevidět na tapetě prof. Václav Bělohradský; to za neslýchané výhrady vůči církevním restitucím.

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete od pondělí do soboty v 8:20 hodin.

autor: VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.