Václav Souček: Na armádní notečku

Pandur
Pandur

Když si Marek Eben ve festivalových vteřinách vystřelil - po svém zvyku vlídně - z počtu našich bojeschopných Pandurů, dočkal se nedůtklivé odezvy od exministryně obrany Karly Šlechtové.

Dá se tomu rozumět, armádní formace se odjakživa rády tváří nedotknutelně. Nadnárodní průmysl výzbroje a výstroje umí s výdaji na obranu jakéhokoliv státu zacvičit po svém a najde si dostatek mouřenínů, kteří poslouží a mohou si jít sednout, případně i za katr. Zkušenost s tím má jiný Marek, kdysi čísi pravá ruka Marek Dalík.

Noblesní Marek Eben zavtipkoval mírotvorně. Nuže - je třeba dodat, že mírotvorně slouží i armádou pořízené letouny Casa, přepravující v několika fázích u nás odchované koně Převalského do Mongolska.

V jednom ze sborníků filozofických úvah se nabízí k úvaze myšlenka, že armáda je rostlina, kterou je třeba pěstovat tak, aby nepřinášela žádné plody. Porovnávejme tedy s armádami KLDR, nebo Turecka...

Naštěstí se v těchto dnech bavíme fotbalem, tenisem, a zanedlouho startuje Tour de France. Což jsou zápolení jiného druhu.