Václav Souček: K oslavám členství
Rozhodně, jistě, určitě; a díky, že můžeme slavit dvacet let členství v obranném paktu, jehož význam dodnes neumíme ocenit. Máme březen, sluší se tedy varovně vzpomenout i výročí obsazení vojsky nacistického Německa.
Hořkost okupace jsme si užili do sytosti ještě jednou, tehdy to bylo pod záminkou internacionální pomoci vojsky Varšavské smlouvy, a jednoznačně befélem z Moskvy.
Naše členství v NATO přináší kromě slov uznání i výtky, mezi nimi na prvním místě k dlouholetému neplnění výdajů na obranu v požadované úrovni dvou procent hrubého domácího produktu.
Ve stejnou dobu úctyhodného setkání k výročí našeho přijetí do NATO je užitečné přihlédnout k dosud neukončenému soudnímu řízení o předražených armádních nákupech letounů CASA, do závorky můžeme dát i Pandury.
Je to n á š interní a personální problém, včetně někdejšího náměstka na obraně, jenž - už v jiné významné funkci - dštil oheň a síru na žalobníčky, a vehementně ujišťoval veřejnost, že jí do utajených informací o zbrojení není zhola nic.
Jestliže členství v obranném paktu zavazuje k povinnostem, tak obnáší i práva. O podrobný rozklad armádních výdajů v požadované úrovni se bude veřejnost zajímat i nadále. Byla by jinak sama proti sobě, veřejnost. Ta civilní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.