Václav Souček: Anglický klid

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Častým tématem rozhovorů v Británii je otázka brexitu (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Vousatá anekdota o pověstném klidu Angličana vypadala asi takto: o půlnoci zvoní na recepci hotelu Hilton telefon, lord Stephenson si žádá na pokoj doručit sklenici vody. Stane se. Po pár minutách sejde lord Stephenson v županu schodiště, v ruce prázdnou sklenici, a nevzrušeně oznámí recepčnímu: „Vy nevíte, že nahoře hoří?“

Neúprosným tempem se přisouvá termín ukončení stávající spolupráce Velké Británie s Evropskou unií, a po klidu veta.

Z podhledu našince může jít o nechuť někdejší světové koloniální velmoci platit dlužné příspěvky, a neplatit ty další. Nebo o návrat k jednoznačné státní suverenitě, nesešněrované do sumáře kompromisních dohod.

Jakou cestou vykročí v souvislosti s Brexitem Velká Británie? (ilustrační foto)

Nebo (snad) o umanutost osobního názoru, prosazovaného za každou cenu? Foto premiéra, snažícího se ve Skotsku zvládnout býka na úvazku, obletělo svět. V ulicích Londýna se demonstruje, na stanovisko královny se napjatě čeká.

Události nepřispívají pověsti o příslovečném anglickém klidu. Divoký „Brexit“ bez dohody sice aktuálně odmítla Sněmovna lordů, ale datum 31. října stříhá metr. Ještě nehoří, ale přihořívá.

Spustit audio
autoři: Václav Souček , baj

Odebírat podcast

Související