V srpnu 1899 se stal Červený Kostelec obchodním centrem celé rakousko-uherské monarchie
Malým podkrkonošským městečkem zněla v srpnu roku 1899 hymna Rakousko-Uherska a také česká posvátná píseň Hej Slované. První návštěvníky slavné Krajinské výstavy vítal osobně pan starosta Theodor Keyzlar.
V Městské výstavní síni v Červeném Kostelci si tu slávu můžete připomenout na výstavě ke 120. výročí Krajinské výstavy. Její autor Richard Švanda přivítal redaktorku Romanu Pacákovou v obleku, který na první pohled také už dávno vyšel z módy.
Krajinská výstava, která se před 120 lety v Červeném Kostelci konala, neměla ve své době široko daleko obdoby. Přípravy vypukly již ke konci roku 1898. Byl založen realizační výbor, jehož předsedou byl jmenován průmyslník a starosta města Theodor Keyzlar. Cílem bylo sezvat do Červeného Kostelce vystavovatele ze všech koutů Čech a Moravy, včetně Prahy, Brna a dalších významných měst, dokonce i z Vídně.
Nakonec se sešlo okolo 530 vystavovatelů
Návštěvníci měli možnost zhlédnout expozice jak velkých textilek, tak malých barvíren, či dřevo a kovozpracovatelských společností a řemeslníků všeho druhu. Výstava tak představila téměř všechna odvětví průmyslu a obchodu.
Výstavní stánky se nacházely v prostoru mezi dnešními školami, sokolovnou a hřbitovem, tedy v místě, na které se i dnes sjíždějí lidé z celého světa na Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec, jehož jubilejní 65. ročník v neděli skončil.
Podle hodnocení novinářů se jednalo o jeden z nejzdařilejších projektů tohoto typu ve východních Čechách vůbec. Návštěvnost překonala veškerá očekávání a Červený Kostelec se tak na chvíli stal v pravém slova smyslu „hlavním městem" východních Čech.
120. výročí Krajinské výstavy si můžete v Městské výstavní síni na náměstí T.G.M. v Červeném Kostelci připomenout až do konce prázdnin.
V sobotu 24. srpna v 17. hodin si zájemci mohou zajít také na komentovanou prohlídku výstavy.
Související
-
Končiny a Bohdašín na Náchodsku mohly dopadnout jako Lidice a Ležáky
U Červeného Kostelce na Náchodsku se vzpomínalo na oběti nacistického režimu. Konkrétně na výsadkáře Jiřího Potůčka ze skupiny Silver A a odbojáře, kteří mu pomáhali.
-
Červený Kostelec chce stavět nový domov pro seniory za zhruba 60 milionů korun
V Královehradeckém kraji je nedostatek domovů pro seniory. Podle Krajského úřadu se navíc situace zhoršuje a za osm let bude potřeba o tisíc lůžek víc, než doposud.
-
Červený Kostelec na Náchodsku tančí a zpívá. Hostí...
Účastníci Mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci včera roztančili město. Všechny soubory vystoupily nedaleko náměstí a představily se tak obyvatelů...
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.