V přírodní rezervaci Zbytka prosvětlují ochranáři les pro život vzácného hnědáska osikového
V přírodní rezervaci Zbytka nedaleko Českého Meziříčí začali ochranáři s čištěním lesa. Prořezávají zhruba dva hektary porostu. Cílem je les prosvětlit a připravit pro život vzácného motýla hnědáska osikového. Ten žije v Česku už jen na jediném místě, v Polabí nedaleko Kolína.
Za několik měsíců chtějí ochránci přírody přivézt několik stovek larev hnědáska osikového do přírodní rezervace Zbytka. Proto se teď v lese na okraji Českého Meziříčí sešla téměř dvacítka ochranářů. Mají s sebou sekery, pily i zahradnické nůžky.
Od Davida Čípa z Čekého svazu ochránců přírody dostávají pokyny, které stromy a keře je zapotřebí vykácet.
„Většinou začínáme vykácením keřů bezu černého. To je dřevina, která je hodně běžná a současně plná dusíku. A potom se již postupuje strom od stromu a keř od keře. Například jasan a duby tady musíme nechat pro brouky. Také některé další dřeviny, jako jsou hlohy a trnky. Tedy, není to úplně jednoduché."
O motýlech a lidech. Doktor Balthasar mohl být klidně předlohou Járy Cimrmana
Je to krása, když jdete třeba po louce a najednou vidíte krásného motýla. V našem studiu teď vítáme doktora Bohuslava Mocka z Muzea východních Čech. Entomologa a kurátora tamních úžasných sbírek.
Hlavním cílem ochranářů je prosvětlit les a připravit ho na život jednoho ze vzácných druhů motýlů. Stromy a keře určené k pokácení se označují barevným sprejem.
Prořezávání lesa je konzultováno také s hajným Rudolfem Kuntou, který má třicetiletou praxi.
„Snažím se jim poradit, jak by to mělo vypadat. Co a jak udělat, jaký zásah je zapotřebí, aby tady rostly cílové dřeviny, které tu chtějí ochranáři mít."
„Potřebujeme, aby stromy byly spíš nižší. Ideální jsou od 1,20 metru tak do 15 metrů výšky. S tím, že větve u vyšších stromů mohou být do dvou, maximálně čtyř metrů. To jsou ideální prostory, kam samičky hnědáska osikového umisťují snůšky," vysvětluje amatérský entomolog Miloš Andres.
Ochranáři budou zhruba dva hektary lesa čistit ještě několik týdnů. Stovky larev vzácného hnědáska osikového do rezervace Zbytka navezou v dubnu nebo květnu.
Související
-
Přírodní rezervace Dubno u České Skalice zarůstá rákosím. To může zahubit chráněné orchideje
Vzácné květiny a živočichy v přírodní rezervaci Dubno u České Skalice ohrožuje rozrůstající se rákos. Ten se stále víc objevuje na louce sousedící se Zličským rybníkem.
-
V přírodní rezervaci Josefovské louky u Jaroměře poznávají děti přírodu na vlastní oči i uši
Na loukách mezi Metují a Starou Metují u Jaroměře je významný ptačí park. Funguje tam více jak sto let starý systém, pomocí kterého je možné regulovat hladinu spodní vody.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Youtubeři by registraci neměli ignorovat, ale odmítnout. Rada vykládá zákon přehnaně, míní senátorka
-
Před zatčením policie lidi brutálně bije a nahání je do stanic metra i kostelů, popisuje protesty Gruzínka
-
Schodek 241 miliard korun a vyšší platy v justici. Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok
-
Výzkumníci zjistili totožnost více než 300 ukrajinských dětí deportovaných do Ruska