V hradeckém kraji zřejmě povládne čtyřkoalice v čele s ODS. Martin Červíček by měl být hejtmanem

6. říjen 2020 09:15

Na vedení Královéhradeckého kraje se dnes předběžně dohodly čtyři politické subjekty v čele s ODS. Vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši by měla vytvořit koalici s Piráty, Koalicí pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a se Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). 

V 45členném zastupitelstvu budou mít 27 hlasů. Hejtmanem má být senátor, dosavadní náměstek hejtmana pro dopravu a bývalý policejní prezident Martin Červíček z ODS.

Koaliční dohodu by subjekty měly podepsat nejdříve příští týden. Hnutí ANO, ČSSD a Zelení a SPD zřejmě skončí v opozici.

Čtěte také

"Shodli jsme se po několika jednáních, že máme společnou vůli a budeme jednat o vytvoření stabilní koalice pro další rozvoj Královéhradeckého kraje," řekl novinářům Martin Červíček.

V radě kraje by měli mít čtyři posty zástupci vítězné koalice ODS, STAN, Východočeši, tři Piráti a po jednom radním Koalice pro Královéhradecký kraj a Spojenci pro Královéhradecký kraj. "Dostal jsem důvěru, hejtmanem budu já," dodal Červíček.

Lídr Koalice pro Královéhradecký kraj a bývalý šéf lidovců Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) dnes potvrdil, že by měl být členem krajské rady. Spojenci pro Královéhradecký kraj navrhli do rady bývalého primátora Hradce Králové Zdeňka Finka, uvedla předsedkyně HDK Pavlína Springerová.

Martin Červíček ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Klíčem k sestavení vládnoucí koalice byli Piráti se sedmi mandáty. Konkurenční blok stran, který usiluje o sestavení případné koalice je hnutí ANO, ČSSD a Zelení, ti nabídli dokonce Pirátům křeslo hejtmana. Piráti, ale nabídku nepřijali.

"Snažíme se co nejvíc prosadit náš program, na základě vzájemných jednání jsme se rozhodli, že nám jsou v současnosti bližší. Budeme jednat dál o tom, jakým způsobem dosestavíme koalici, případně, na čem se dál domluvíme," řekl lídr pirátské kandidátky Pavel Bulíček.

Čtěte také

Hnutí ANO patrně čekají další čtyři roky v opozici. "Žádnou zášť vůči nikomu nemám, je to vyřešená záležitost, jdeme dál," uvedl k dohodě čtyř subjektů na koalici lídr ANO Jaromír Dědeček. Řekl, že Červíčkovi gratuluje k získání hejtmanského křesla.

Po 12 letech v čele kraje jde do opozice ČSSD. Její lídr a stávající hejtman Jiří Štěpán ve vyjádření pro ČTK připomněl, že nová koalice je složena z deseti subjektů. "Není to cesta ke stabilitě," řekl s tím, že utvořená koalice podle něj spíše odráží celostátní politiku než zájem jednotlivých subjektů spravovat Královéhradecký kraj.

Krajské volby v Královéhradeckém kraji vyhrála koalice ODS, STAN a Východočeši se ziskem 12 mandátů. Dvanáct křesel získalo i druhé ANO. Třetí Piráti získali sedm zastupitelů. Po čtyřech mandátech získaly koalice ČSSD a Zelených, lidovecká Koalice pro Královéhradecký kraj a koalice Spojenci pro Královéhradecký kraj složená z TOP 09, HDK a LES. Dva mandáty získala SPD.

autoři: Ondřej Vaňura , baj | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související