V Česku přibývá lidí, kteří se během epidemie koronaviru dostali do existenčních problémů

20. květen 2021

Epidemie koronaviru změnila životy mnoha lidí. Řada z nich se dostala do ekonomických problémů. A to navzdory tomu, že se míra nezaměstnanosti zatím nijak výrazně nezvýšila. Třeba na dluhovou Help linku organizace Člověk v tísni aktuálně volá jednou tolik lidí než v minulosti. Někteří lidé hledají pomoc na Úřadu práce, jiní v nejrůznějších poradnách.

„Řešíme spíše insolvence, exekuce a tak podobně. Teď už dluhy některých lidí zašly hodně daleko," říká Martina Kochová z Dluhové poradny Kruh v Náchodě.

Čtěte také

Jako typický příklad vypráví příběh klientky, která jako kadeřnice přišla prakticky ze dne na den o všechny příjmy. Čekání na kompenzace od státu vyřešila nevýhodným úvěrem, který její situaci výrazně zhoršil. Lidí s podobnými zkušenostmi je podle Martiny Kochové víc.
„Dostávají se do takového začarovaného kolečka, odkud není cesta ven. Takže je skutečně lepší se zastavit a s někým se poradit."

Lidé ve složité životní situaci přichází i na náchodskou pobočku Úřadu práce. Často i takoví, kteří nikdy dřív pomoc úředníků nepotřebovali.

„Jde třeba o lidi, kteří byli delší dobu zaměstnaní a teď začínají mít problémy," vysvětluje pracovnice Úřadu práce v Náchodě Markéta Rýdlová.

Čtěte také

Není výjimkou, že vezmou i hůř placenou práci, jako třeba vysokoškolsky vzdělaný člověk, který ještě před zhruba rokem pracoval v manažerské pozici, teď působí jako lektor v autoškole.
„V rámci učitele autoškoly jsme mu zabezpečili rekvalifikaci a on už nyní pracuje."

Právě o rekvalifikační kurzy je teď na Úřadu práce v Náchodě velký zájem.

Zatímco muži touží především po řidičském průkazu skupiny C, ženy podle Markéty Rýdlové zase po rekvalifikaci umožňující pracovat v sociálních službách.
„Nastupují třeba do domovů seniorů nebo domů s pečovatelskou službou, aby našli uplatnění na trhu práce."

Čtěte také

Úřad práce s ohledem na současnou situaci nabízí pomoc i těm, kteří ještě stále zaměstnání mají, ale buď se obávají, že o něj přijdou, a nebo už jim třeba běží výpovědní lhůta.

Podle ředitele náchodské pobočky Petra Hlavizny je ale o tento projekt zatím zájem minimální.
„Máme tam takové lidi, pracujeme s nimi, ale jsou to zatím jen jednotlivci. Nicméně čekáme, že ten nárůst bude a hlavně potřebujeme, aby lidé věděli, že tady takový projet existuje a že se na úřad práce mohou obrátit už v době, kdy práci ještě mají, ale už vědí, že skončí."

Nezaměstnanost v Česku se zatím drží nízko, to se ale po ukončení kompenzací od státu může změnit. Lidé by tak řešení svých problémů neměli odkládat.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?