Už 50 let učí děti šachy. Člověk i v životě musí občas něco obětovat, buď střelce nebo dámu

3. říjen 2017

Mezi jeho odchovance patří například olympionička a účastnice mezipásmového turnaje MS žen Mgr. Martina Kořenová - Holoubková. S rychnovskou Pandou se stal v roce 1989 vítězem Velké ceny tehdejšího Československa. Od roku 1990 pravidelně organizuje mistrovství ČR v některé z kategorií. Dříve to byla mládež, od roku 1998 týdenní Mistrovství ČR seniorů.

Neztrácí elán, učí, plánuje, jezdí s dětmi po turnajích a hraje ligu za tým Pandy. Nedávno odstartoval projekt popularizace šachu na rychnovských školách, s cílem přivést další mladé zájemce. Má rád také Polsko, a tak se snaží i na poli česko-polské spolupráce něco aktivně podnikat.

Předseda Regionu Panda Jiří Daniel z Rychnova nad Kněžnou obdržel letos jedno významné ocenění od Šachového svazu České republiky. Co to bylo?
Byl jsem vyhodnocen jako nejlepší trenér v České republice. A moc si toho vážím, protože ono to bylo samozřejmě spojeno s celoživotní prací. Ta doba, kdy jsme byli mistry republiky v mládežnických kategoriích několikrát za sebou, ta už dávno odezněla, tak jsem byl docela překvapen, že si svaz vzpomněl na to, že má ještě ve svých řadách takového bojovníka, kterej bojuje přesto, že už dávno mistry republiky nejsme.

To je nějakých 40 let, co se věnujete mládeži v Rychnově a těm šachům.
Já jsem začal ve Skutči, když mi bylo 15 let. Už tenkrát jsem začal trénovat děti. A teď už mně bude brzy 65, takže vlastně dá se říct, že už to je 50 let.

Takže ve Skutči. Tam odtamtud pocházíte, ne z Rychnova nad Kněžnou.
Ano, já pocházím ze Skutče, z Vysočiny. A po vojně jsem se přestěhoval do Rychnova.

Předseda Regionu Panda Jiří Daniel z Rychnova nad Kněžnou obdržel letos významné ocenění od Šachového svazu České republiky

Kolik vám bylo, když jste se poprvé posadil před šachovnici, která vás okouzlila na celý život?
Mně bylo 6 let a bylo to v první třídě základní školy, kde dnes běžně děti začínají šachy. V Rychnově máme nábor malých dětí, které mohou začít tu celoživotní dráhu a mohou začít s koníčkem, který je může provázet tak jako mě celý život.

Vy jste po té vojně v roce 1976 nelenil a rovnou jste v Rychnově založil šachový oddíl?
Je to tak, ve Skutči jsem založil šachový oddíl, v Rychnově oddíl už fungoval. Ale dá se říci jen na takové krajské nižší úrovni. A tak to, co se tam podařilo vybudovat dnes, že už 20 let v Rychnově hrajeme ligu, dnes první ligu, to je velký posun dopředu a mám z toho velkou radost. Protože Rychnov se mezitím stal, jak už jsem říkal mnohokrát, mistrem České republiky. To jsou věci, které člověku dělají samozřejmě radost.

Špičková šachová škola v Rychnově se jmenuje Panda, říkám to správně?
Ano, správně.

Řekněte mi, proč právě šachy vás před těmi lety vzaly a chytly za srdce?
Šachy jsou krásné. Je potřeba vidět je jako určitou filozofii. Jako někdo má třeba sklon k nějakému náboženství, tak i ty šachy dokáží v člověku evokovat různé myšlenky a dokáží člověka nabíjet stále novými věcmi. Ať už to je potom v nějaké pracovní činnosti, nebo v činnosti životní. Když si člověk dokáže dovodit logicky všechny věci, které jsou na světě a má k tomu zázemí v tom šachovém učení a v tom, že existuje nějaká souhra figur a nějaké věci, které to prostě provázejí, nějaká taktika, kombinace a nějaká strategie, tak to je vždy pro každého člověka obrovský přínos. Dokáže se zorientovat v různých životních situacích.

Šachy

Člověk i v životě totiž musí občas obětovat střelce nebo dámu.
Je to tak.

Kde vás třeba v Rychnově najdeme? Kdyby někdo z Rychnova a okolí chtěl, aby se jeho dítě šachu naučilo.
Máme nábor pro děti, které chodí do první, druhé třídy. Samozřejmě mohou přijít i starší, ale nás zajímají zejména ti nejmenší. Protože dnes je to jako v každém odvětví, je potřeba začít včas. Sídlíme ve sportovní hale Romana Šebrleho. Máme tam klubovnu a tam prostě rozvíjíme svoji činnost.

Nedávno jsme tu měli jednoho malého šikovného šachistu, asi osmiletého, který se stal snad mistrem republiky.
Lukáš Zelba. Je to moc šikovný kluk tady v Hradci Králové. Já jsem rád, že se v Hradci Králové už dlouhodobě daří hodně dobře pracovat s dětmi, s mládeží v několika oddílech. Ať jsou to Lipky nebo Ortex nebo Sokol. Jsem moc rád, že Hradečáci nezůstali pozadu. Protože to je největší město v našem regionu. A tak mám radost, že se tady ta činnost tak úspěšně rozvíjí. Šachovým talentům se tady věnuje jediný královéhradecký velmistr Martin Petr, který jim dává nesmírně moc na soustředěních talentů. Takže moc na dálku děkuji.

Šachy jsou podle exmistra světa Bobbyho Fischera válkou na hrací desce, při níž jde o to rozdrtit konkurentovo myšlení i ego

A co to Polsko? To je země, kterou vy máte hodně rád. Minule jsme si povídali o česko-polské spolupráci. Vy pořád v tomto směru vytváříte a vymýšlíte nové věci, nové projekty. Co je to tentokrát?
My jsme přešli v regionu Panda od spolupráce na poli hospodářském, kde jsme pomáhali v podstatě firmám k tomu, aby se dostaly na druhou stranu, dnes už existuje tržní hospodářství a tohle už je přežitek. Dnes se věnujeme tomu, aby se sblížily neziskové organizace. Aby se sblížily sítě neziskových organizací. Náš projekt, který je podpořen z Operačního programu Česká republika - Polská republika, je zaměřen především pro spolupráci sítí spolků. Žadatelem v tomto programu jsou většinou města, svazy žádají o ty peníze obtížněji, protože možná samy třeba nemají ani dostatek prostředků na to, aby předfinancovaly a spolufinancovaly projekt, který je třeba tříletý.

Můžeme být konkrétnější? Jakých spolků nebo organizací se to konkrétně týká?
Náš projekt bude zaměřen celkem na 12 sítí neziskových organizací. Ať jsou to záhradkáři, včelaři, chovatelé akvarijních ryb, cukráři, šachisté, turisté, skauti, a bude ještě dalších několik branží, které zapojíme do projektu během 3 let. Realizujeme jej od dubna a máme čas až do roku 2020 to dál rozvíjet. Už se nám podařila nejen akce česko-polských šachistů v Rychnově nad Kněžnou, ale třeba jsme nastartovali na výstavě Zahrada Čech v Častolovicích s panem Helmichem. Myslím, že si to moc zaslouží, poněvadž ta výstava Svazu zahrádkářů je prakticky pro obrovský region, který přesahuje Královéhradecký kraj. Je to úžasné, jakým způsobem se pan Helmich věnuje zahrádkářům. To dělá nejen pro Svaz zahrádkářů Častolovice, ale pro všechny v republice. Já jsem moc rád, že nám ukázal mnoho výpěstků a květin, které jsou z různých částí naší republiky.

A vy chcete takové lidi dostat víc do povědomí, ve známost.
My je chceme dostat ke spolupráci s našimi polskými kolegy. Protože pracujeme právě na tom poli česko-polské spolupráce. A daří se to, protože na té výstavě byli i Poláci. A nedávno byli Poláci také na výstavě akvarijních ryb. Vy jste tady měli nedávno ve vysílání Vláďu Hulmana, a tak to je také obrovský bojovník za to, aby se výstava akvarijních ryb konala, protože ona je jediná v České republice. Nikdo jiný není tak pronikavě zapálen pro tenhle obor jako právě Vláďa Hulman. Jeho partnera jsme hledali dost obtížně a našli jsme jej až ve městě Tychy, což je v podstatě skoro na konci toho podporovaného území v Polsku. Někde za Ostravou.

Předseda Regionu Panda Jiří Daniel z Rychnova nad Kněžnou obdržel letos významné ocenění od Šachového svazu České republiky

Pojďme ještě představit i časopis, který na základě česko-polské spolupráce vychází, jmenuje se Inspir.
Ano. Časopis Inspir vychází jednou za čtvrt roku, máme za sebou první číslo, myslím si, že se podařilo. Druhé číslo vyjde v nejbližších dnech. Dá se říci, že ten časopis je plnobarevný a staráme se, aby v něm byla pestrá náplň ze všech jednotlivých branží, o kterých jsem mluvil. Snažíme se, aby se dostával k co nejširšímu okruhu těch lidí, kterým je určen. K předsedům místních organizací jednotlivých svazů. A distribuujeme jej i na našich webových stránkách www.panda-rk.rychnov. Snažíme se i tam nabídnout všem, kteří by měli o ten časopis a vůbec o náš projekt zájem, aby se do toho nějakým způsobem zapojili. Jednotlivé svazy se snažíme z toho projektu podpořit.

A na závěr mi řekněte, hrají Poláci stejně tak dobře šachy jako u vás v Rychnově?
Poláci hrají líp. Poláci jsou momentálně lepšími šachisty než Češi. Jsou vynikající a spolupracují s námi, hrají s námi také za rychnovský šachový klub. A myslím si, že jejich tréninkové metody jsou ještě propracovanější, ještě úspěšnější.

Takže se od nich máme co učit.
Máme se co učit, určitě. Ještě chci říci, že v nejbližší době zapojíme také turisty. Bude organizován výlet do polských turistických lokalit. A máme zapojeny také včelaře z Královéhradecka, pan Salaj s panem Košťálem se tomu nesmírně tady na Královéhradecku věnují. A chceme samozřejmě rozvíjet i další branže, aby ten projekt, když už na něj ty peníze jsou, byl využit co nejvíc.

A my vám držíme palce. Ať to všechno na česko-polském pomezí funguje. A pořád vyrůstají v Rychnově pod vašima rukama ti nejlepší čeští šachisté.

autor: jak
Spustit audio