Unikátní projekt HRA-NIC-e mapuje tisíciletou historii Broumovska
V pátek 20. listopadu 2015 po 10. hodině byli našimi hosty v Radiokavárně Českého rozhlasu Hradec Králové režisér Národního divadla moravskoslezského v Ostravě či Švandova divadla v Praze, autor projektu České televize Šumná města Radovan Lipus a scénáristka, básnířka, překladatelka, dramaturgyně a polonistka Renata Putzlacher.
Řeč se točila především kolem hudebně-divadelního projektu HRA-NIC-e, který připravili spolu s předním českým architektem, režisérem a scénografem Šimonem Cabanem.
Představení přišlo na svět během dvou srpnových týdnů v broumovském klášteře za zdatné pomoci česko-polského týmu profesionálních i amatérských herců a muzikantů.

HRA-NIC-e zcela ojedinělým způsobem mapuje tisíciletou historii Broumovska.
Propojuje baroko, duchovno, architekturu, dobovou i současnou hudbu a také pravdivé i mytické postavy svázané s neobyčejným broumovským regionem.
Je to takový hudebně - divadelní slalom dějinami, který vypráví o nutnosti vlastního zakotvení a získání kořenů, o hranicích na mapách i v lidských srdcích a přitom nahlíží události minulé s nostalgií i s humorem.
Podle režiséra Radovana Lipuse je u herce nejdůležitější talent a chuť do práce. Scénáristka Renata Putzlarech při své práci sází na dobrý umělecký tým. Mezi amatéry a profesionály nerozlišují.

Jak se k projektu dostala jeho autorka Renata Putzlacher, jaký vztah má k Broumovsku a ke klášteru a co ji inspirovalo při psaní scénáře?

Čím broumovský region a divadelní projekt HRA-NIC-e zaujal Radovana Lipuse, že se rozhodl hru režírovat?
Kdy a kde bude HRA-NIC-e k vidění?
Vše se dozvíze, když si pustíte záznam našeho pořadu!
Romana Pacáková si připravila pro autora projektu České televize Šumná města Radovana Lipuse a scénáristku Renatu Putzlacher několik nezáludných kvízových otázek:
Posted by Český rozhlas H radec Králové on 20. listopad 2015< /a>
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.