Umělé vlnobití v Hradci Králové opět uvedeno do provozu

23. září 2010
Instalace motoru

V těchto dnech byla historicky cenná rarita - umělé vlnobití v Plaveckém areálu v Hradci Králové po dvouměsíční odstávce, způsobené technickou závadou na elektromotoru - opět uvedena do provozu tak, jak byli návštěvníci doposud zvyklí, 2 x 5 minut za hodinu. Toto zařízení bavilo návštěvníky Městských lázní už za první republiky. Instalováno zde bylo již v roce 1932 firmou Kolben a Daněk. Na konci devadesátých let došlo k rekonstrukci tohoto unikátního olejového stroje a dnes je funkční ozdobou Plaveckého areálu. Návštěvníci si tuto historicky cennou raritu mohou prohlédnout přes prosklenou stěnu uvnitř aquacentra.

21. 12. 2007 došlo k poruše na elektromotoru umělého vlnobití a tím bylo toto unikátní strojní zařízení vyřazeno z provozu. Správa nemovitostí Hradec Králové stála před složitou situací. Bylo nutné motor demontovat a převést k opravě. První potíž se objevila - tento drobeček vážící 1000 kg o výkonu 59 kW neprojde dveřmi a manipulace s ním v prostorách aquacentra je obtížná.
Tyto problémy SNHK pomohla vyřešit firma DOMIS HK , která pro tuto událost musela vyrobit speciální vozík a pomocí kladky motor (velice opatrně tak, aby nebyly poškozeny stísněné prostory historické strojovny) na něj přemístit. Poté motor putoval přes terasu, kde již čekal jeřáb, aby ho přemístil na nákladní automobil. Správa nemovitostí Hradec Králové tuto akci uskutečnila tak, aby návštěvníci městských lázní, nebyli nikterak omezeni, v nočních hodinách. Původní záměr byl motor opravit zde v Hradci Králové, nicméně při ověření v momentě, kdy byl motor demontován, došlo k dalšímu problému. Tato firma nemohla zabezpečit opravu takto velkého a historicky starého motoru atypickými komponenty. Takže situace - je noc, motor na náklaďáku a firma nemůže přijmout motor na opravu. Dostali jsme tip na firmu v Kolíně, která by snad mohla pomoci. Přes všechny potíže a přesto že byla noc, nám tato firma vyšla vstříc a brzy ráno motor přijala k opravě.
Správa nemovitostí HK chápala, že situace, kdy návštěvníkům nemůže tuto atrakci poskytnout, je nepříjemná a tudíž všem návštěvníkům kompenzačně poskytovala 15 minut pobytu zdarma v rámci vstupného.
Z původního odhadu 14 dnů na opravu, se ale bohužel stali 2 měsíce i proto, že bylo velice složité zabezpečit historické součástky a mnohé se musely nechat vyrobit přímo na zakázku, dále bylo nutné vinutí motoru nechat důkladně vyschnout a odmastit - to vše chce bohužel svůj čas.
V minulém týdnu se opět uskutečnil transport z Kolína do Hradce Králové a Správa nemovitostí Hradec Králové využila sanitárního dne na umístění motoru na původní místo. V současné době je opět tato evropská rarita - historické umělé vlnobití v provozu.