Ukrajinské učitelky se u nás začaly intenzivně učit česky, aby mohly začít znovu pracovat s dětmi

O kursy češtiny pro ukrajinské učitelky je v Hradci Králové velký zájem
Ukrajinské pedagožky, které uprchly před válkou, se chtějí v Česku co nejdřív vrátit ke své profesi. Aby mohly pracovat s dětmi - a to i s těmi českými - musí se pochopitelně domluvit česky. Kursy češtiny pro ukrajinské pedagogy pořádá v Hradci Králové tamní diecézní charita - a zájem je velký.
Čtěte také
Atmosféra na kursech češtiny je uvolněná a příjemná. Lektorka Jitka Křížková si skupinu pochvaluje. „Tyto ženy učitelky, není mezi nimi tedy ani jeden muž, mají zájem. A protože to jsou pedagogové, ať už jsou kdekoliv, tak vědí, co je to za práci a nestěžují mi to.“
Někdo už základy češtiny po pár měsících v Česku nabral, další účastnice kursu, které třeba utekly před válkou později, mají skluz - ale zlepšení je patrné na všech, říká Jitka Křížková. Důležitá je motivace a vědomí, proč vlastně do kursu chodí.
„Chtěla bych tady také pracovat jako učitelka. V Kyjevě jsem pracovala jako logopedka defektoložka na základní škole.“ Takto mluví česky po pár hodinách v kursech lektorky Jitky Křížkové Olena. Opravdu po pár hodinách? „Ano, ale je to stále málo. Mám ovšem velkou motivaci.“
Čtěte také
Natalia by se zase ráda vrátila na první stupeň základní školy, kde chce pracovat jako dvojjazyčná asistentka. „Ano, chtěla bych učit. Já jsem učitelka první třídy.“
Obě se shodují, že bez kursů češtiny by to nešlo - a obě lektorku Jitku Křížkovou chválí. „Paní učitelka je super. Je moc chytrá a umí nás naučit. Děkujeme za to moc.“
Pokroky ukrajinských učitelek Jitka Křížková chválí také, vnímá ale i to, že jsou vlastně teprve na začátku.
„Tak referenční úroveň B2 pro češtinu jako cizí jazyk je daleko. Myslím si, že úroveň A2 do konce roku zvládneme. Potom uvidíme, jestli neztratí motivaci a budou ochotny dál pracovat,“ říká lektorka češtiny na kursech pro ukrajinské pedagogy Jitka Křížková.
Související
-
UNICEF pomáhal u nás dětem po 2. světové válce a pomáhá i teď na Ukrajině. Svět se příliš nezměnil
Pavla Gomba vede českou pobočku UNICEF už přes 20 let, pomáhá dětem po celém světě. „Nevěděla jsem, co chci dělat. Až půlrok strávený v Zimbabwe přehodnotil moje priority.“
-
Válka na Ukrajině je náročná i pro překladatele. S uprchlíky tráví většinu svého volného času
V Česku už je podle odhadů 270 tisíc uprchlíků, další stále přichází. Stále víc tak jsou potřeba překladatelé, kteří utečencům pomáhají se základními věcmi.
-
V Krajském centru pomoci Ukrajině pracují i duchovní, kteří se snaží uprchlíky psychicky povzbudit
K hasičům, policistům a úředníkům se v Královéhradeckém krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině připojili duchovní. Společně s psychology se snaží příchozí povzbudit.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bulovka nemusí podnikateli Sehnalovi vyplatit 300 tisíc korun. Stačí částečná omluva, rozhodl soud
-
Chovají se pohrdavě a arogantně, popisuje jednání Trumpovy administrativy s EU ministr Dvořák
-
Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla ruskou raketovou brigádu, jež podnikla útok na Sumy
-
‚Báli jsme se, aby se nezhroutila i přední část katedrály.‘ Od požáru Notre-Dame uplynulo šest let