Trutnov odhalil na budově kina Vesmír pamětní desku Václava Havla. Ten by oslavil své 87. narozeniny

8. říjen 2023 07:50

Trutnov odhalil pamětní desku prvního polistopadového prezidenta České republiky Václava Havla. Je umístěná na budově nově opraveného kina Vesmír. To stojí v ulici na břehu Úpy, které se od roku 2016 jmenuje nábřeží Václava Havla. Město se tehdy zavázalo, že se celý prostor dočká důstojné památky na významného českého státníka.

Město tím plní slib daný před sedmi lety, říká mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková. „Odhalením pamětní desky plníme příslib z roku 2016. Tehdy bylo při pojmenování nábřeží Václava Havla deklarováno, že se tento prostor dočká důstojné památky na prvního českého prezidenta.“

Autorem díla, které současně vytváří pietní místo, je český sochař Michal Gabriel. Na instalaci a výrobní technologii se podílela firma Kasper Kovo trutnovského podnikatele Rudolfa Kaspera.

Čtěte také

„Jsem poctěný, že jsem dostal příležitost zvěčnit právě takovouto osobnost, které si hluboce vážím. Rozhodl jsem se, že žádný reliéf dělat nebudu, ale že udělám sochu, která bude pamětní deskou, a z ní bude vycházet postava Václava Havla. A ono se to opravdu povedlo. Navíc působí trochu jako hologram. A přesně to jsem chtěl. Havel už tady není, bude tedy vystupovat ze stříbrného plátna. Důležitá je i světelnost materiálu, neustále proměnlivá, je to jakási neuchopitelnost sochy a zároveň trvalost, uvedl Michal Gabriel.

Akademický sochař Michal Gabriel svými díly zanechává v Trutnově nesmazatelnou stopu. Před Společenským centrem Uffo byla před lety umístěna Gabrielova Smečka šelem a prostor před městskou galerií zdobí monumentální socha Lva. Tři ocelové sochy Žralok, Kůň a Asteroid jsou umístěny ve venkovním prostoru galerie současného umění EPO1, kterou Rudolf Kasper letos otevřel veřejnosti.

Čtěte také

"Deska s reliéfem Václava Havla v životní velikosti je výjimečným dílem, které připomene jeho dlouholetou působnost na Trutnovsku. Jsme rádi, že jsme mohli být u vzniku právě tohoto projektu. Expanze soch do veřejného prostoru tak, aby díla mohli lidé vidět ve městech nebo zajímavých místech v přírodě, nás dlouhodobě zajímá. Michal Gabriel našel řešení, jak z desky udělat sochu. Je složena z lamel vodorovně na sebe poskládaných a váží přes dvě tuny. Má rozměry 2,43 metru na výšku, asi 2,20 metru na šířku a tloušťka je kolem 40 centimetrů. Jde o další sochařský počin Michala Gabriela, který v prostorách firmy vznikal, dodal Rudolf Kasper.

Václava Havla uctil Trutnov pamětní deskou v životní velikosti. Jejím autorem je sochař Michal Gabriel

U pamětní desky je vyhrazeno pietní místo, kde budou lidé moci zapalovat svíčky a vzpomínat na českého státníka, dramatika a disidenta. Trutnov si v současné době manžele Havlovy připomíná nejen pojmenováním nábřeží, ale také třeba vysazeným stromořadím Olgy Havlové.

Spustit audio

Související