Tipy na víkend: Půjdem spolu do Betléma, Vánoce ve skanzenu, Andělské parní projížďky i adventní trh

6. prosinec 2023

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

Třetí premiérou Klicperova divadla v Hradci Králové v sezóně 2023/2024 bude původní česká hra Tomáše Ráliše Vyhubyt. Režie inscenace se ujal sám autor, který v současné době dokončuje studium režie na pražské DAMU. Na světové premiéry se diváci mohou těšit ve dnech 8. a 9. prosince 2023 od 19 hodin ve Studiu Beseda.

Čtěte také

Na základě dohody mezi Královéhradeckým a Pardubickým krajem dojde od 10. prosince 2023 společně s platností nových jízdních řádů k úpravě integrovaného tarifu IREDO, který umožňuje přepravu na jeden jízdní doklad (resp. jízdenku) autobusy a vlaky na celém území Královéhradeckého a Pardubického kraje. Úprava tarifu se týká mírného navýšení ceny jízdného při platbě v hotovosti či bankovní kartou, dále úpravy ceny síťových jízdenek a zavedení nové roční jízdenky.

Vánoční trhy v Hradci Králové od pátku 8. prosince až do pátku 22. prosince 2023. Historické centrum města Hradce Králové se již podruhé stane dějištěm vánočních trhů. Prostory Velkého náměstí se ve dnech od 8. do 22. prosince zaplní prodejními stánky, atrakcemi a scénami s bohatým kulturním programem. Provozní doba občerstvení se v případě zájmu návštěvníků může každý den prodloužit až do 22:00 hodin (kromě pátku 22. 12. 2023).

WalkThru Gallery v podchodu Karla IV. v Hradci Králové pořádá v pátek 8/12 od 16 hodin vernisáž vžstavy Nely Britaňákové, ve svém oboru již úspěšně zavedené, čerstvé absolventky Akademie výtvarných umění, ateliéru sochy u Lukáše Rittsteina/Tomáše Hlaviny. Ještě předtím prošla keramickým ateliérem Maxima Velčovského na UMPRUM. Autorka v galerii WTG vytvoří na pozadí plastické stěny site specific instalaci z keramických reliéfů. Stěna pak bude dobarvená oxidy chromu, železa a kobaltu.

Čtěte také

Vánoce v Podorlickém skanzenu v Krňovicích 9.12.2023 až 10.12.2023 od 10:00 do 17:00. Vánoční akce uzavírá turistickou sezónu v Podorlickém skanzenu v Krňovicích. Přijďte nasát atmosféru vánočních interiérů. Zažijete poklidné prostředí a staročesky vyzdobené interiéry. Přijďte také ochutnat tradiční vánoční dobroty jako je třeba staročeský kuba. A kdo bude chtít, může se zaposlouchat do působivého vánočního vyprávění. A budete-li mít s sebou děti, mohou si vyrobit drobný dárek nebo vánoční ozdobu v dílničkách. Na této akci nenajdete žádné stánky, ale vánoční areál plný pohody.

Folklorní soubor BARUNKA, z. s. Česká Skalice ve spolupráci s NPÚ Správou státního zámku Ratibořice pořádá ADVENT V BABIČČINĚ ÚDOLÍ 2023 v sobotu 9.12.2023 od 9:00 do 16:00. Adventní čas je období usebrání, odříkání si světských radostí, vnitřního zklidnění. Na mlýně vám předvánoční stavění betlémů přiblíží babička, pan otec mlynář s mlynářkou a chasou. Milé povídání spojené s písničkou ale i odříkaným tancem rozehřeje malé i velké.

Andělské parní projížďky pořádá Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších 9.12.2023 od 9:00. První dvě vyjížďky budou v doprovodu Mikuláše, anděla a čertovské kapely. Každý dětský cestující obdrží od Mikuláše drobný dárek. Třetí vyjížďka již bude jen pro cestující bez doprovodu sváteční družiny. Na nádraží můžete navštívit otevřené muzeum a nádražní kavárnu. Stanici provoní svařené víno a perník. Komentované prohlídky historického nádraží a muzea v Martinicích po celý den. Pro zájemce bude možné cestovat zvláštním parním vlakem i v pátek 8. 12. z Turnova do Martinic.

Čtěte také

Anna K. v PETROF Gallery v Hradci Králové v sobotu 9.12.2023 od 19:00. Oblíbená česká zpěvačka Anna K. opět roztančí své fanoušky v předvánočním čase. Na začátku listopadu vyrazila na tradiční akustické turné, které čítá celkem 10 zastávek. Během něj představí i vánoční písničku z nového alba Údolí včel.

Dámská jízda s šarmantním architektem a chrabrým rytířem. Zveme všechny dámy na speciální prohlídku Hradce Králové v pátek 8. prosince od 16:00. Vaším průvodcem bude šarmantní architekt Gočár, který vás provede městem v kabátu se svítícími kapsami, připravený zpříjemnit vám večer příběhem o tom, jak se barokní pevnost za pouhých 30 let proměnila v Salón republiky. Podíváte se na adventní město z Bílé věže, sejdete do gotického sklepení, nahlédnete do kobek odsouzenců v bývalé šatlavě, projdete se osvětlenou fortnou a po jižních terasách, které jsou jinak v tomto období pro veřejnost uzavřené. Korzování městem zakončíte slavnostním přípitkem a večeří. Sraz je v 16:00 u Bílé věže na Velkém náměstí. Prohlídka tentorkát končí ve 20:00.

Zámecký adventní trh se na nádvoří rychnovského zámku uskuteční v sobotu 9. prosince od 9 do 17 hodin. Vůně svařáku a punče, tóny vánočních koled, atmosféra zámeckého nádvoří a k tomu řemeslné stánky. Zahrají skvělí The Englishmen a vystoupí děti z DDM Déčko. Koupit si můžete vánoční stromečky z kolowratských lesů, rybí produkty z Kolowratského rybářství nebo bažanty. Součástí trhů bude i tradiční Výstava betlémů v Hladíkově síni.

Čtěte také

Půjdem spolu do Betléma. Přijďte si navodit váčnoční atmosféru do Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí do historického domu č. p. 222 na námestí Míru až do 14.1.2024 od 9:00 do 16:00. Přijdte se potešit kouzlem betlému, které vznikly v oblasti Krkonoš po roce 1945 a atmosférou Vánoc, které navzdory období totality neztratily kouzlo. K vidění budou různé druhy moderních betlému - dřevené, papírové, moduritové a mnohé další - nejen ze sbírek Krkonošského muzea.

Adventní jarmark v Josefově 9.-10. 12. Zveme Vás do pevnostního města Josefova, konkrétně do Bastionu IV, kde sídlí spolek Umělecká kolonie. V neotřelých prostorách, z nichž dýchá historie, tady připravili již tradiční Adventní jarmark. Přijede velké množství trhovců s nepřeberným množstvím rukodělných výrobků ze dřeva, papíru, textilu, kovu, skla a keramiky, nabízet budou i oděvy a šperky, květinové vazby, svíčky, mýdla a vánoční dekorace. Také všemožné potraviny, pečivo, uzeniny, bylinky a koření, zavařeniny a med. Ukázky různých řemesel předvedou nejen studenti Střední školy řemeslné. Děti se budou moci zabavit v tvůrčích dílničkách a povozit se na ponících, pro dospělé bude připravené pivo, víno, svařák a medovina, pro všechny pak slané i sladké dobroty. Letos bude poprvé náš jarmark dvoudenní.

Prodejní výstava s názvem Pohádkové Vánoce na zámku v Novém Městě nad Metují se koná 9.12. od 9 do 18 hod. a 10.12. od 9 do 17 hod. Přijďte se nechat omámit vůní svařeného vína, cukroví a dalších pochutin a nakoupit originální vánoční dárky. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program pro malé i velké, ukázka řemesel nebo pohádkové postavy.

Čtěte také

V sobotu 9. prosince 2023 se od 9:00 hodin koná Den otevřených dveří na Lékařské fakultě v Hradci Králové Univerzity Karlovy. Pro zájemce o studium je připraven dopolední program v budově fakulty v ulici Šimkova 870 a odpolední program v budově kampusu Zborovská 2089 vedle Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) a na Stomatologické klinice v areálu FN HK.

Dovolujeme si Vás pozvat na XXIX. Vánoce na Hrádku u Nechanic. Do 17. prosince 2023 Vás tady ve vánočně vyzdobených interiérech seznámí s historií Vánoc, jejich zvyky a tradicemi. Prozradí Vám, jaké se dávaly na stromeček první ozdoby, co se podávalo ke štědrovečerní večeři a další zajímavé věci, týkající se těchto nejkrásnějších svátků v roce.

Druhý ročník koncertního večera projektu Konektiv v Hradci Králové. V sobotu 9. prosince se ve studiu Divadla Drak představí tři nová hudební spojení, ve kterých se prolínají rozmanité hudební žánry i kultury, ze kterých jednotliví hudebníci pocházejí. Portugalskou zvukovou umělkyni Saru Pinhero a českou zpěvačku a producentu Fae Bestia spojuje zájem o objevování nových způsobů vyjádření pohybujících se na hranici mezi hudbou a zvukem. Propojení výrazně odlišných hudebních světů nabídne spolupráce Iana Mikysky, skladatele a intermediálního umělce, a kapely Dujingarav, jejíž repertoár tvoří zejména tradiční stepní mongolské písně. Hluboké a komplexní hudební tradice se protnou ve společném vystoupení mistra hry na barokní loutnu a její basovou variantu, theorbu, Marka Kubáta a Chaitanyi Bhata, mistra pěvecké techniky severoindického žánru Khayal.

Čtěte také

Vánoce na Hradě a zámku Staré Hrady u Jičína. Ochutnejte atmosféru VÁNOČNÍ POHÁDKOVÉ PROHLÍDKY. Provede vás živá čarodějnice, princezna, čertice nebo hradní čaroděj. O víkendech je otevřeno celý prosinec a o vánočních prázdninách od 26. do 31. 12. včetně. Zažijete Vánoce našich prababiček, uvidíte dračí sněhuláky Drakuláky a v pohádce tu na vás čeká nejedno překvapení se spoustou veselých kamarádů. Nudit se určitě nebudete!

Už 13. ročník tradiční výstavy Betlémy na zámku můžete navštívit v Kvasinách v zámecké galerii. Výstavu bude možné spatřit až do 4. února 2024.

V pátek 8. 12. 2023 se v Muzeu hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově uskuteční NOČNÍ PROHLÍDKA II od 18 hodin do 22 hodin. Čeká vás: prohlídka Muzea hraček Stuchlíkovi, prohlídka expozice betlémů Ondřeje Vávry, vánoční atmosféra - vánoční výzdoba, cukroví, svařák a čaj.

Půjdem spolu do Betléma! Přijďte si navodit váčnoční atmosféru do Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí do historického domu č. p. 222 na náměstí Míru na výstavu betlémů. Výstava potrvá až do 14.1.2024. Přijdte se potešit kouzlem betlému, které vznikly v oblasti Krkonoš po roce 1945 a atmosférou Vánoc, které navzdory období totality neztratily kouzlo. K vidění budou různé druhy moderních betlému - dřevené, papírové, moduritové a mnohé další - nejen ze sbírek Krkonošského muzea.

Čtěte také

Městské muzeum Nová Paka Vás srdečně zve na VÝSTAVU BETLÉMŮ v Suchardově domě.

Naplech! Výstava stejnojmenného spolku šesti výtvarnic, tvořících technikou velkoformátového smaltu, se koná v Městské galerii Zázvorka v Novém Městě nad Metují až do 17. února 2024.

Kromě akcí Muzeum Náchodska chystá také tři vánoční výstavy. První z nich je výstava nazvaná Betlémy Vladimíra Šramara. Jedná se o výstavu více než třicetileté tvorby náchodského řezbáře Vladimíra Šramara, která je uspořádaná u příležitosti autorových sedmdesátých narozenin. K vidění bude více než šedesát betlémů a vyřezávaných reliéfů, které kombinují betlémskou a náchodskou tematiku. Unikátem je betlém vyřezávaný ze silikonové hmoty. Výstava bude přístupná do 14. ledna 2024 ve Výstavní síni Muzea Náchodska v Náchodě.

Muzeum s vůní perníku. Vánoční výstava PhDr. Dany Holmanové. České Vánoce si bez vůně a chuti perníčků už ani neumíme představit. Zavítejte do provoněného železnického muzea na vánoční výstavu kouzelných perníků, které pro vás navrhla, upekla a nazdobila PhDr. Dana Holmanová z Třebihošti nedaleko Miletína. Její neopakovatelná perníková díla si svou dokonalou krásou a ženskou něhou nezadají s uměleckými díly. Za svou tvorbu, ve které rozvíjí dlouhou českou perníkářskou tradici, získala autorka mimo jiné významná řemeslná ocenění „Nositelka tradic" a „Zlatý kolovrat". Výstava potrvá do 5.1.2024.

Čtěte také

Z díla Karla Vika. Městské muzeum a galerie Hořice Vás srdečně zve na jubilejní výstavu díla významného hořického rodáka, která reflektuje proměny vnímání krajiny a významu, který jí přikládáme. Výstava ve Štorchově síni hořického muzea potrvá do 7. 1. 2024.

Jaroslav Prášil: Len - náramky - perle v Muzeu krajky ve Vamberku až do 31.3.2024. Jaroslav Prášil vedl Ateliér přírodních materiálů v rámci Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Lidovým řemeslem je ostatně zaplněna nejen jeho mysl, ale též jeho roubená chalupa v Českém středohoří, kde tráví většinu svého času. Právě tady vznikají jeho paličkované náramky a jiné originální šperky, které jsou na nové výstavě Muzea krajky Vamberk prezentovány. Jeho tvorba byla oceněna na výstavách doma i v zahraničí.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové otevřelo poslední výstavu letošního roku s názvem Kouzlo hraček. Nostalgická výstava představuje hračky z převážně 2. poloviny 20. století z rodinné sbírky Věry Dvořáčkové a potěší děti i dospělé návštěvníky, kteří jistě rádi zavzpomínají, s čím si jako malí hráli. Kromě panenek, plyšových zvířátek, vláčků, autíček, deskových her i dětských leporel a knížek jsou k vidění i unikátní hračky z 1. poloviny 20. století. Výstava Kouzlo hraček bude k vidění v Lapidáriu Muzea východních Čech v Hradci Králové do 3. března 2024.

Čtěte také

Srdečně vás zveme do Krkonošského muzea v Jilemnici do bývalého pivovaru na výstavu Krakonoš - pán Krkonoš. Výstava přibližuje nejrůznější podoby Krakonoše v umělecké a lidové tvorbě a je otevřena do 4. února 2024 od 9 - 12 a pak od 13 - 16 hodin denně mimo pondělí.

V Dětské galerii Lapidárium v klášteře Broumov byla zahájena výstava umělkyně Klaudie Hlavaté „Zatmění". Výstava potrvá do 16. prosince. Kurátorem je Radek Wohlmuth. Práce absolventky Akademie výtvarných umění v Praze Klaudie Hlavaté (1992) zaujmou nejen osobním přístupem a silnými tématy se symbolickým přesahem, ale i originální technikou. Jejím základem je koláž, kterou ale tato autorka dokázala povýšit na vyšší úroveň. Nejenže vedle sebe klade fotografie, reprodukce nebo ilustrace, jak je obvyklé, ale zároveň tyto kompozice doprovází vlastními - především kresebnými a malířskými - zásahy. Dalším unikátním prvkem je plexisklo, které tvoří podložku jejích prací. Zvětšuje formát koláží v některých případech až na dva metry a zároveň umožňuje využívat transparentnost nebo naopak hru stínů.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...