Tipy na víkend: Brokolice na Marsu, Smetana zapomenut v kameni a Kniha jako umělecké dílo

28. únor 2024

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

První premiérou Klicperova divadla v Hradci Králové v roce 2024 bude nová hra Davida Drábka Brokolice na Marsu v jeho vlastní režii. David Drábek se vrací nejen do Hradce Králové, ale i do rodného domu sester Rózy, Heleny a Valérie. V jejich světě uplynulo 20 let, některé postavy jsou pryč, jiné přibyly, a příběh započatý v Jedlících čokolády a Velké mořské víle se definitivně uzavírá. Světová premiéra hry Brokolice na Marsu proběhne v sobotu 2. března od 19:00 na Hlavní scéně Klicperova divadla.

Vladimír Merta Trio v královéhradeckém DIvadle Drak v pátek 1. března od 19:00 hodin. Koncert legendy českého písničkářství jistě potěší všechny milovníky kvalitní muziky.

Čtěte také

Kniha jako umělecké dílo na výstavě v Knihovně města Hradce Králové od 1.3. do 27.3.2024. Knižní grafika je svébytným uměleckým oborem, jehož cílem je začlenit obsah, styl, formát a jednotlivé součásti knihy do jednoho uceleného celku. Důležitou součástí knihy je obálka, která knihu pomáhá identifikovat a propagovat ji. Výstava zachycuje proměnu českých knižních obálek od konce 19. století do 60. let 20. století. Představuje také autorskou knihu jako specifické umělecké dílo jednoho autora.

Hradec Králové v detailech v sobotu 2. března od 15:00. Komentovaná prohlídka historického centra města začíná u Městské hudební síně.

vypsaná fiXa v Peci pod Sněžkou v KlonDike music club v sobotu 2.3.2024 od 21:00. Zveme vás na koncert oblíbené české pop-punkové kapely.

Rubena - Příběh psaný od roku 1908. Rubena Náchod a Muzeum Náchodska vás zvou na výstavu uspořádanou k výročí 770. let města Náchoda. Věnovaná je historii gumárenského průmyslu v Náchodě. Máte tak jedinečnou příležitost prohlédnout si rarity z období před druhou světovou válkou, znárodnění a kuponovou privatizací. Výstava je přístupná v Broučkově domě (čp. 18) na Masarykově náměstí v Náchodě od 1. března do 28. dubna 2024 v rámci běžné otevírací doby.

Čtěte také

Stromy - zakořeněné vertikály na zámku Kvasiny na Rychnovsku od 2.3. do 14.4.2024. Výstava obrazů Josefa Kejvala. Prohlédnout si zde můžete také doprovodnou výstavu dřevořezeb Josefa Noska - Městské památky.

„Smetana zapomenut v kameni aneb Výlety „za pomníky". I příspěvková organizace Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou se připojila k významné celostátní akci „Rok české hudby", a to konkrétně realizací rozsáhlé tematické putovní výstavy nazvané „Smetana zapomenut v kameni aneb Výlety „zapomníky". Své síly tentokrát lomničtí muzejníci spojili s prestižní institucí - Národním muzeem (NM) v Praze, konkrétně s Českým muzeem hudby. Vernisáž se koná v neděli 3. března od 14 hodin, výstavu si budete moci prohlédnout až do 21. dubna.

Secese a symbolismus ve sbírkách Galerie výtvarného umění v Náchodě. Výstava ze sbírek GVUN, kurátor David Chaloupka. Výstava představuje výtvarná díla konce 19. a prvních dekád 20. století vytvořená v secesním uměleckém slohu, posledním komplexním uměleckém stylu světového významu. Výstava si klade za cíl obsáhnout více poloh domácí secesní tvorby.

Čtěte také

Na Masarykově náměstí v Hradci Králové se veřejnosti poprvé představuje venkovní výstava Do třetice všeho zlého, která se zabývá tématem třetího (protikomunistického) odboje v našem regionu. Instalace zde je umístěna do 4. března 2024. Následně bude výstava prezentována v dalších městech našeho kraje (Dvůr Králové nad Labem, Rychnov nad Kněžnou, Nové Město nad Metují, Velké Poříčí, Police nad Metují, Broumov).

Galerie moderního umění v Hradci Králové zahájila tři nové výstavy. Představuje tvorbu Olbrama Pavlíčka, Jany Bernartové, Milana Guštara, Ivana Chatrného a Josefa Václava Škody. Výstava Josefa Václava Škody potrvá do 29. září, zbývající dvě do 26. května.

Výstava o Historii deskových her v Suchardově domě Městského muzea v Nové Pace čeká na vaši návštěvu až do 31. března.

Večerní prohlídky na Stezce korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních až do 17.3.2024 od 17:30 hodin. V průběhu jarních prázdnin se návštěvníci Krkonoš mohou poprvé těšit na trasu osvětlenou po celé délce stezky. Zcela výjimečnou atmosféru jí při této příležitosti dodají osvětlené 3D a 2D modely lesních zvířat v nadživotní velikosti. K procházce stezkou můžete v tomto nevšedním období využít prodlouženou otevírací dobu, která vám umožní ponořit se do kouzelné večerní atmosféry. Poslední vstup bude možný v 19.30 hodin.

Čtěte také

Matouš Hrbek - To je dneska krásně na tom venku. Výstava v Galerii výtvarného umění v Náchodě potrvá do 24.3.2024. Výstavy jsou volně přístupné divákům 24 hodin denně vitrínami z ulice a pasáže. Otevřeno v době konání programu a po předchozí telefonické domluvě. Kurátorka Martina Frydrychová. Matouš Hrbek studuje šestým rokem na pražské AVU, nejprve v ateliéru Malba II pod vedením Vladimíra Skrepla, nyní v ateliéru Malba I Roberta Šalandy. Pro GVUN autor připravil soubor maleb, které vznikly v loňském roce v plenéru.

V Dětské galerii Lapidárium v Brumově se koná výstava umělce, pedagoga a kurátora Jana Stolína Ze dne do noci. Výstava potrvá do 30. března. Kurátorem je Radek Wohlmuth. Výstava Jana Stolína otevřela v Dětské galerii Lapidárium celoroční cyklus projektů pedagogů vysokých uměleckých škol zaměřených na dětského diváka.

Snímky přírody celého světa ze soutěže Czech Nature Photo 2023, výjimečné práce českých a slovenských fotografů, vystavuje vrchlabské Centrum ekologické výchovy Správy Krkonošského národního parku. Fotografie snímané vysoko z oblak i ze světa pod našima nohama můžete spatřit až do 12. března 2024 každé úterý od 15 do 17 hodin, jindy po domluvě.

Čtěte také

V lednu všechny srdečně zveme do Galerie EPO1 v Trutnově - Poříčí na výstavu fotografií Bohdana Holomíčka - Fotografie. Fotograf působil v budově bývalé prvorepublikové elektrárny v Trutnově Poříčí v šedesátých letech jako elektrikář. Jeho návrat na toto místo je tedy událost výjimečná nejen svou uměleckou kvalitou, ale také svým symbolickým významem. Výstava potrvá do 31.3.2024.

Jaroslav Prášil: Len - náramky - perle v Muzeu krajky ve Vamberku až do 31.3.2024. Jaroslav Prášil vedl Ateliér přírodních materiálů v rámci Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Lidovým řemeslem je ostatně zaplněna nejen jeho mysl, ale též jeho roubená chalupa v Českém středohoří, kde tráví většinu svého času. Právě tady vznikají jeho paličkované náramky a jiné originální šperky, které jsou na nové výstavě Muzea krajky Vamberk prezentovány. Jeho tvorba byla oceněna na výstavách doma i v zahraničí.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové otevřelo výstavu s názvem Kouzlo hraček. Nostalgická výstava představuje hračky z převážně 2. poloviny 20. století z rodinné sbírky Věry Dvořáčkové a potěší děti i dospělé návštěvníky, kteří jistě rádi zavzpomínají, s čím si jako malí hráli. Kromě panenek, plyšových zvířátek, vláčků, autíček, deskových her i dětských leporel a knížek jsou k vidění i unikátní hračky z 1. poloviny 20. století. Výstava Kouzlo hraček bude k vidění v Lapidáriu Muzea východních Čech v Hradci Králové do 3. března 2024.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.