Tajemství vzniku podoby a celého vývoje Krkonoš poodhalila před 235 lety první vědecká expedice

5. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na odpočívadle s výhledem na Sněžku

Čtveřici nejvýznamnějších osobností vybrala mezi svými členy Česká královská společnost nauk pro 1. vědeckou expedici do nejvyšších českých hor. Během deseti dnů na přelomu července a srpna roku 1786, našli její členové dodnes platné odpovědi na základní otázky podoby a vývoje Krkonoš.  

Čtěte také

Dne 5. srpna 1786 stanula expedice na vrcholu Čech a ve výroční den otevřela kroniku výpravy Eliška Pilařová s botaničkou Irenou Špatenkovou.

„Celá expedice začala ve Vrchlabí. Její účastníci vyšli přes Černou horu na Liščí horu, na Studničnou a ubytovali se na Luční boudě. Odtud podnikali jednotliví členové samostatně výlety do okolí a botanik Tadeáš Haenke byl nejstatečnějším, protože jak se o něm potom vyjádřili ostatní, nelekal se ani sněhových bouří, slezl až dolů do Obřího dolu a dvakrát vystoupal až nahoru na Sněžku. A prošel doly Malého a Velkého Rybníka."

Čtěte také

On stačil za těch několik dní sebrat a popsat přes 270 druhů cévnatých rostlin. Jde o první floristickou studii na území Čech vůbec.

Nicméně na pětadvacetiletého muže se Haenkemu podařila úžasná věc. Přes 80 procent svých nálezů dokázal právně zařadit. Tak, jak by to možná udělali i současní botanici.

„On byl velice moderní, znal spis O třídění botanických druhů, jehož autorem je Carl Linné, takže své nálezy správně přiřazoval jak k rodu, tak i k druhu, pokud ten byl už známý. A právě proto dokázal popsat z Krkonoš i několik druhů, které byly v botanice nové. Několik z nich dodnes nese jméno svého nálezce, například Pinus pumilio Haenke, tedy kleč, poprvé jako samostatný druh."

Čtěte také

A třeba Poa laxa Haenke, tráva lipnice plihá. Místo nálezu na Sněžce.

Trav lipnic je velká spousta. A lipnice plihá naštěstí na Sněžce roste stále. Ovšem je to již velmi ohrožený druh.
„Ano, ona roste většinou ve skalních štěrbinách, na sutích ve vyšším subalpinském stupni. Je to druh nenápadný, takže je riziko, že turisté obsadí všechna místa, kde se lipnice plihá vyskytuje, a jsou schopni ji sešlapat," dodává Irena Špatenková.

Vrchol Sněžky bude za pár dní, na svatého Vavřince, zřejmě zase vypadat jako o pouti. Ale poutníci by se měli na vrcholu Čech chovat jako v nejcennější památce.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

3 x Hurvínkovy příhody

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka