Střední škola - Podorlické vzdělávací centrum v Dobrušce buduje nové moderní učebny a svařovnu

30. březen 2020 09:23

Zcela nové výukové prostory získá Střední škola - Podorlické vzdělávací centrum v Dobrušce. V nich žáci najdou moderní učebny nebo svařovnu. Stát budou přibližně 84 milionů korun. 90 procent uhradí dotace ministerstva pro místní rozvoj. Zbytek doplatí sama škola. 

Dělníci nejdříve museli zbourat starou budovu. Na jejím místě pak postaví novou. Práce pokračují i v těchto dnech, kdy je škola pro žáky zcela uzavřená.

Čtěte také

„Takže v současné době byla dokončena demolice stávajícího objektu. A teď budeme ještě dělat přeložku splaškové kanalizace," říká projektový manažer stavby Radek Tománek.

Jakmile bude kanalizace hotová, začnou dělnici betonovat základní desku. Na ni potom vyzdí první patro.
„Nový objekt bude mít obdélníkový tvar. Jde o dvoupatrovou, zděnou budovu, která má betonové stropy a je zastřešena sedlovou střechou. Tím, že se jedná o nový objekt, tak má veškeré nové vybavení. To znamená novou kanalizaci, elektrické i vodovodní rozvody."

Nové prostory k výuce využije téměř 350 studentů oborů mechanik strojních zařízení, obráběč kovů, nástrojář, zámečník a svářeč.

Střední škola - Podorlické vzdělávací centrum v Dobrušce staví nové učebny

Co v nových učebnách žáci v budoucnu najdou, popisuje ředitel Podorlického vzdělávacího centra Vladimír Voborník.
„V nové budově budou úplně nejpotřebnější věci, které z převážné části budou sloužit odbornému výcviku a odborným předmětům. To znamená, v druhém nadzemním podlaží je umístěno 10 odborných učeben. Ty budou zaměřeny na pneumatiku, hydrauliku, měření, svařování a tak dále."

Čtěte také

V přízemí žáci najdou například svařovnu nebo dílnu CNC obráběcích strojů. Pracovat budou třeba i s roboty, kteří ještě nedávno vyráběli auta v Kvasinách.

„Způsob výuky u nás v těchto nových halách bude přiblížen praktické činnosti, protože žáci se budou učit nejen na takzvaných moderních hezkých hračkách, ale na skutečných obráběcích strojích, se kterými se potom setkávají v podnicích a organizacích," dodává ředitel Podorlického vzdělávacího centra Vladimír Voborník.

Pokud vše půjde podle plánu, začnou studenti nové prostory využívat na přelomu října a listopadu.

autoři: Vojtěch Krátký , baj
Spustit audio

Související