Strávit kus horské zimy i léta ve sv. Václavu, Ludmile nebo Štěpánovi? Čekají ve Špindlerově Mlýně!
Fara u kostela svatého Petra ve Špindlerově Mlýně slouží letos dvacátým rokem jako ubytovací zařízení. 200 let starý dům se za pomoci mnoha štědrých dárců změnil v horské středisko Eljon.
Eljon, pokud moje znalosti bible dovolí, tak je ten, který přebývá na hoře. A když se tady rozhlédnu ze zdejších strání, tak je to opravdové přebývání na hoře.
Čtěte také
„Ano, my jsme to jméno vybírali právě kvůli tomu, že jsme na horách,“ říká páter Jiří Šlégr, který stál na počátku toho všeho. Na začátku byla podaná ruka, hospicové snažení, pokračovalo to obecně prospěšnou společností a dnes je Eljon ubytovací středisko.
A máte i nekomerční snahy, mohou u vás přebývat třeba skauti, řeholní společenstva, jak to je? „Naše hlavní činnost je nezisková. My vlastně ani nesmíme být výdělek jako hotely okolo. Jsou to akce, které pořádáme a vymýšlíme, tam jedeme jen na režijní náklady. Ale zbývá vydělat si na provoz a nějaké drobné opravy. To je to běžné, komerční ubytování.“
Pokoje pojmenované po svatých
„Ale tady v okolí jsme snad nejlevnější zařízení. Někdo to bere jako poutní místo, které je trošku stranou. Ale je to kousek do centra, blízko do lesa i do hor na túry. Mnozí sem jezdí za tichem. Může k nám přijet kdokoliv, najde si naše webové stránky eljon.cz a může si vybrat pokoj. Ty máme pojmenované po svatých,“ usmívá se Jiří Šlégr.
Čtěte také
Teď jsme právě u koupelny pro svatého Františka. „Pro pět pokojů plánujeme nové koupelny. Tak máme teď výjimečně po 20 letech dům zavřený asi na tři měsíce. A je to díky všem těm různým pomocníkům a dobrovolníkům. Jinak bych nevěděl, jak to tady ufinancovat.“
„Když jsme potřebovali sehnat peníze na rekonstrukci před 25 lety, tak jsem měl 15 tisíc a bylo zapotřebí udělat opravy za 8,5 milionu korun,“ vysvětluje Jiří Šlégr.
V podkroví je kaplička, k dispozici jsou tři patra a celkem 26 lůžek v 10 pokojích. Takže je to vlastně podaná ruka stále. „My tady máme u vchodu na poštovní schránce uvedeno takové africké přísloví, které se mi moc líbí: Když chceš jít rychle, jdi sám. Ale když chceš dojít daleko, jdi společně,“ dodává farář Jiří Šlégr.
Související
-
„Lidi neblázněte, příroda neunese všechno!“ S počtem návštěvníků Krkonoš roste i počet přestupků
Epidemiologická opatření, pochmurný podzim a inverzní počasí. Kombinace těchto faktorů způsobila, že se uplynulý víkend zapsal mezi nejproblematičtější dny v Krkonoších.
-
Správa KRNAP zesílila kontroly turistů poté, co si motorkáři nelegálně vyjeli až do Obřího dolu
Turisté v současných dnech častěji narazí na hlídky strážců Krkonošského národního parku. Jeho vedení kontroly turistů zesílilo.
-
Bezohlední turisté staví v Krkonoších „kamenné mužíky“. Nenávratně tak ničí vzácnou přírodu
Strážci krkonošského národního parku bojují proti stavitelům tzv. kamenných mohyl neboli mužíků. Neukáznění turisté je staví u frekventovaných tras, ale i v 1. zóně parku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Z civilní rozvědky odešli zkušení špioni. Nastoupili do vlivné zbrojařské firmy
-
‚Otevřela se cesta ke korupci.‘ Prošlo zvýšení limitů pro malé zakázky, transparentnost se ale neposílí
-
Reforma výuky matematiky. Více slovních úloh, geometrie, ale také větší nároky na učitele
-
‚Vidím v tom papalášství.‘ Reportér popsal, jak se v Praze rozdělovaly karty pro parkování zdarma