Stovky psů, saně, lyže i kola. Začíná 23. ročník náročného závodu psích spřežení Šediváčkův long

22. leden 2019 08:42

Jeden z nejnáročnějších evropských závodů psích spřežení - Šediváčkův long - odstartuje dnes v Deštném v Orlických horách. Závod patří nejstarším v Česku, protože se bez přerušení koná už po třiadvacáté. Na mushery i jejich psy čekají tratě dlouhé 200 a 300 kilometrů. Pro některé je výhra už jen to, že závod dokončí.

„Budu rád, když to celé dojedu," směje se kousek od smečky svých severských psů Stanislav Kučera z Volar, který se na trať Šediváčkova longu vydá už po několikáté.
„Super na tom závodě je, že je hodně náročný a sejde se tu vždy báječná parta lidí."

Letos bude opět účast mezinárodní

„Přihlášeni jsou musheři z devíti evropských států," říká za organizátory Slavomír Říman.
„Máme tady nově jednoho přihlášeného účastníka ze Srbska. Obvykle je nejpočetnější účast ze zemí, které se podílí na čtveřici závodů, do které Šediváčkův long patří. To je série čtyř extrémních závodů psích spřežení The Ultimate Sleddog Challenge, kdy další tři závody se jedou v německých Alpách, ve francouzských Alpách a ve švýcarských Alpách."

Sibiřský husky je nerozbitné zvíře. S nimi je pořád můj život v pohybu. A to je nádhera

Monika Mundilová se svými dvěma sibiřskými husky

Od úterý 22. ledna do soboty 26. ledna se v Orlických horách pojede letošní mezinárodní etapový závod psích spřežení Šediváčkův long. Letos to bude už po třiadvacáté, co se do osady Jedlová v Deštném v Orlických horách sjedou  musheři z celého světa.

Mushery i jejich psy letos čeká opět náročná trať.
„Nejtěžší závod je to jednak délkou, ale zejména převýšením. Protože přestože Orlické hory nejsou Alpy, tak tady máme mnohem větší převýšení na těch trasách. Na našem závodě musheři nastoupají celkem přes 10,5 kilometrů výškových metrů."

Podle ředitele závodu Pavla Kučery jsou letošní podmínky pro závod ideální: „Sněhu je dost, má mrznout, tak snad nám počasí vydrží. Tolik sněhu jsme měli naposledy v roce 2004. Takže musheři jsou spokojeni a těší se."

02814038.jpeg

Nejvíce práce měli organizátoři s prořezem stromů na trati.
„Převážnou část tratí už máme prořezánu. Bylo tam hodně stromů. Některé jsme ještě zaházeli sněhem, abychom je mohli přejet a zbytečně je neřezali. A trať se ještě v těchto chvílích upravuje," dodává Pavel Kučera.

Čtěte takéŠediváčkův long

Na závodníky čeká kromě jednotlivých etap i páteční noční bivak v Pádolí u Uhřínova. Do cíle by poslední musheři měli dojet v sobotu.

autoři: Lucie Peterková , baj
Spustit audio

Související