Stop dekubitům! Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové se dozvíte, jak předcházet proleženinám

19. listopad 2024 09:44

Fakultní nemocnice v Hradci Králové se dnes připojuje k celosvětové kampani, která radí, jak předcházet proleženinám. Akce nazvaná "Stop dekubitům" mimo jiné vysvětluje, jak správně pečovat o dlouhodobě ležící pacienty. Přímo v nemocnici zjišťovala informace reportérka Adéla Kavříková.

Jsem teď v přízemí Pavilonu interních oborů v hradecké fakultní nemocnici, program tady začal asi před čtvrt hodinou a pokračovat bude až do jedenácti hodin. Tu dnešní akci nemocnice pořádá opakovaně vždy u příležitosti Světového dne Stop dekubitům, který každoročně připadá na třetí listopadový čtvrtek, letos to bude jednadvacátého.

Čtěte také

Je tady několik stánků, ve kterých se lidé dozví například jak proleženiny rozpoznat a jak je správně léčit. Prohlédnout si mohou i řadu preventivních a léčebných pomůcek, které riziko jejich vzniku snižují. Kolem mne je několik provizorních stanovišť, u kterých si lidé prohlížejí antidekubitní pomůcky.

Jsou tu vidět speciální matrace, podložky nebo například náplasti a spreje. Ale třeba i antidekubitní výživu.

Pro koho je dnešní akce určena?
Jsme teď na místě, kudy denně prochází stovky pacientů nemocnice, takže dnešní akce cílí v podstatě na všechny, kteří se o problematice proleženin chtějí dozvědět více nebo třeba na ty, kteří o pacienty s proleženinami sami pečují a neví si rady.

Jsou tu odborníci přímo z Fakultní nemocnice Hradec Králové, zástupkyně náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Ivana Dvořáková a s ní i zdravotní sestry a lidé z dobrovolnického programu nemocnice. Součástí dnešní akce je i odborný seminář, který pořádá Česká asociace sester. Ten je určen všeobecným sestrám z Královéhradeckého kraje.

Čtěte také

Můžeš při té příležitosti připomenout, jak by měli lidé, kteří doma pečují o dlouhodobě ležícího pacienta, správně postupovat?
Obecně platí několik zásad, které je v té péči potřeba dodržovat. Potom se až v 95 procentech případů daří proleženinám předejít. Důležité je stále sledovat stav pokožky pacienta. Proleženiny totiž nejčastěji vznikají na místě, kde je malé množství podkožního svalstva a působí tam tlak mezi kostí a svrchní částí pokožky. Tkáň se pak hůř prokrvuje a v důsledku toho začíná odumírat.

Jaká proti tomu pomoc?
Může to být třeba antidekubitní matrace anebo vhodné prostěradlo a neméně důležitá je taky správná rehabilitace. Jakákoliv forma cvičení má na prevenci i léčbu proleženin pozitivní vliv. V neposlední řadě by také měl nemocný dostávat vyváženou stravu a dostatek tekutin.

Pokud by se někdo chtěl o celé této problematice dozvědět více, může buď přijít sem do 11 hodiny nebo má možnost navštívit webové stránky dekubity.eu. Tam je například sekce s nejčastějšími otázkami, které se týkají domácí péče o dlouhodobě ležící pacienty.

Spustit audio

Související