Stop dekubitům! Celosvětová kampaň, jak předcházet proleženinám, i v hradecké fakultní nemocnici

21. listopad 2023 10:14

Lidé mohou v úterý 21. listopadu ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové navštívit osvětovou akci s názvem Stop dekubitům. Dozví se, jak předcházet proleženinám a pokud už vzniknou, tak jak správně pečovat o dlouhodobě ležící pacienty. V nemocnici zjišťovala informace reportérka Adéla Kavříková.

Jsem teď v přízemí Pavilonu interních oborů v hradecké fakultní nemocnici, program tady začal asi před čtvrt hodinou a pokračovat bude až do půl dvanácté.

Čtěte také

Dnešní akci nemocnice pořádá opakovaně vždy u příležitosti Světového dne Stop dekubitům, který každoročně připadá na třetí listopadový čtvrtek, letos to bylo 16. listopadu.

Je tady několik stánků, ve kterých se lidé dozví například jak proleženiny rozpoznat a jak je správně léčit. Prohlédnout si mohou také řadu preventivních a léčebných pomůcek, které riziko vzniku proleženin snižují. O akci je mezi lidmi velký zájem. Od 9. hodiny, kdy byla akce zahájena, tady téměř nepřetržitě stojí zájemci a prohlíží si nabízené edukační materiály.

Je tu také několik všeobecných sester a dobrovolnic, které zájemcům ochotně zodpovídají jejich dotazy.

Pro koho je tato akce určená?

Čtěte také

Součástí dnešního programu je odborný seminář, který je určen všeobecným sestrám z Královéhradeckého kraje. Vystoupí tady celkem šest přednášejících. Jsou mezi nimi lékaři, sestry, které se specializují na léčbu ran, a v neposlední řadě také zástupci firem, které představují specializované pomůcky pro léčbu a prevenci dekubitů.

Zúčastnit se ale dnes můžou všichni, kteří se o problematice proleženin chtějí dozvědět více nebo třeba ti, kteří o pacienty s proleženinami sami pečují a neví si rady.

Pokud tedy někdo doma pečuje o dlouhodobě ležícího pacienta, jak by měl vzniku proleženin předcházet?

Čtěte také

Existuje několik obecných zásad, které je třeba dodržovat. Potom se až v 95 procentech případů daří proleženinám předejít. Důležité je stále sledovat stav pokožky pacienta. Proleženiny nejčastěji vznikají v místě, kde působí tlak mezi kostí a svrchní částí pokožky a kde je malé množství podkožního svalstva. Tkáň se pak hůře prokrvuje a začíná odumírat.

Pomoci může třeba antidekubitní matrace nebo vhodné prostěradlo. Neméně důležitá je také správná rehabilitace. Jakákoliv forma cvičení má na prevenci i léčbu proleženin pozitivní vliv. V neposlední řadě by také nemocný měl dostávat vyváženou stravu a dostatek tekutin.

Na závěr ještě dodám, že detailní informace mohou zájemci najít na webových stránkách dekubity.eu.

Spustit audio

Související