Stěhování ze safari: Ošetřovatelé přesunují přes 140 zvířat na jejich zimní stanoviště

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Žirafy na safari

Zatímco na začátku letní sezony stěhují pracovníci královédvorské zahrady do Afrického safari Josefa Vágnera desítky zvířat, s jejím koncem je potřeba převézt je zpět na jejich zimoviště. V letošním roce se jedná o více než 140 zvířat, mezi nimiž jsou žirafy, zebry či několik druhů antilop. Ve stájích v zázemí zahrady nebo v expozicích v návštěvnické části safari parku pak zůstanou do jara příštího roku.

Většinou musí zvířata nastoupit do speciálních beden a k tomu potřebují čas a klid. Proto jsou novináři svědky jejich putování za teplem jen výjímečně. Kdo se chtěl s „obyvateli“ Safari Josefa Vágnera rozloučit, musel to udělat v předstihu - stejně jako mluvčí Markéta Grúňová a reportérka Dana Voňková.

Pro každý druh mají zoologové a ošetřovatelé stanoveny různé techniky a postupy, jak jejich zástupce bezpečně přestěhovat.

„Například žirafám dáváme celé léto krmení do dřevěné bomy v safari, aby si na ni zvykly. V den převozu je tam zavřeme a těsně k ohradě přistavíme nákladní auto. Žirafy pak nakládací uličkou prochází přímo do přívěsu a my za nimi v uličce postupně po každém jejich pohybu dopředu zasouváme přehrazovací klády, aby se zvířata nemohla vrátit zpět, ale naopak musela pokračovat pouze směrem k přívěsu. Poté už je stačí jen převézt a vypustit do stájí,“ říká zoolog Luděk Čulík.

„Oproti tomu u stěhování oslů somálských můžeme nákladní automobily zcela vynechat. Tato zvířata ženeme do stájí přes jiný výběh, přičemž pár ošetřovatelů opatrně nahání stádo směrem k ubikacím, další lidé jsou připraveni u bran, které postupně zavírají, a poslední pracovníci čekají přímo u boxu ve stájích. Za ta léta už víme, že každé stěhování vyžaduje hlavně sehraný tým lidí, z nichž každý přesně ví, co musí udělat, aby vše klaplo," popisuje zoolog Luděk Čulík.

Stěhování zvládly v Safari Parku Dvůr Králové jak antilopy, tak i hroši

Za třicet let fungování safari týmy zoologů a ošetřovatelů nejen vypilovaly způsoby, jak zvířata co nejbezpečněji a nejrychleji převézt, ale zjistily, jaké druhy jsou pro několikaměsíční pobyt v safari vhodné a kterým nevyhovuje.

„Na jedné straně jsou zvířata jako pakoně, watusi nebo vodušky, které tam prosperují natolik dobře, že v safari během léta vyvedou několik mláďat. Na straně druhé máme takové druhy, které tam umístit nemůžeme. Jedná se například o kudu malé, kteří se v konkurenci větších kopytníků neprosadí a nemají tak možnost dostat se k příkrmům," vysvětluje Jiří Hrubý.

V letošním roce mají pracovníci zahrady stěhování o trochu snazší než v předchozích letech, a to díky nově postavenému zimovišti, které těsně sousedí se safari. Přechodný domov tam během zimy najde 12 pakoňů modrých, 8 zeber Chapmanových a 17 antilop losích. Všechna zvířata do navazujících výběhů nového zimoviště přešla ze safari zcela samostatně a ušetřila tak ošetřovatelům mnoho práce.

Minimální teplota, při které většina afrických kopytníků může ještě chodit ven, je okolo mínus pěti stupňů. A tak i přes zimní měsíce jsou ustájená zvířata vypouštěna ven na takzvané dvorečky, které navazují na stáje.

Jako poslední opustí safari pelikáni. Odchyt těchto velkých afrických ptáků, u kterého se sejdou desítky pracovníků safari parku, probíhá holýma rukama jak na souši, tak ve vodě. Termín přesunu pelikánů závisí hlavně na počasí a koná se zpravidla v první polovině listopadu.

Spustit audio
autoři: Dana Voňková , baj

Odebírat podcast

Související