Stěhování ze safari: Ošetřovatelé přesunují přes 140 zvířat na jejich zimní stanoviště

Žirafy na safari
Žirafy na safari

Zatímco na začátku letní sezony stěhují pracovníci královédvorské zahrady do Afrického safari Josefa Vágnera desítky zvířat, s jejím koncem je potřeba převézt je zpět na jejich zimoviště. V letošním roce se jedná o více než 140 zvířat, mezi nimiž jsou žirafy, zebry či několik druhů antilop. Ve stájích v zázemí zahrady nebo v expozicích v návštěvnické části safari parku pak zůstanou do jara příštího roku.

Většinou musí zvířata nastoupit do speciálních beden a k tomu potřebují čas a klid. Proto jsou novináři svědky jejich putování za teplem jen výjímečně. Kdo se chtěl s „obyvateli“ Safari Josefa Vágnera rozloučit, musel to udělat v předstihu - stejně jako mluvčí Markéta Grúňová a reportérka Dana Voňková.

Pro každý druh mají zoologové a ošetřovatelé stanoveny různé techniky a postupy, jak jejich zástupce bezpečně přestěhovat.

„Například žirafám dáváme celé léto krmení do dřevěné bomy v safari, aby si na ni zvykly. V den převozu je tam zavřeme a těsně k ohradě přistavíme nákladní auto. Žirafy pak nakládací uličkou prochází přímo do přívěsu a my za nimi v uličce postupně po každém jejich pohybu dopředu zasouváme přehrazovací klády, aby se zvířata nemohla vrátit zpět, ale naopak musela pokračovat pouze směrem k přívěsu. Poté už je stačí jen převézt a vypustit do stájí,“ říká zoolog Luděk Čulík.

„Oproti tomu u stěhování oslů somálských můžeme nákladní automobily zcela vynechat. Tato zvířata ženeme do stájí přes jiný výběh, přičemž pár ošetřovatelů opatrně nahání stádo směrem k ubikacím, další lidé jsou připraveni u bran, které postupně zavírají, a poslední pracovníci čekají přímo u boxu ve stájích. Za ta léta už víme, že každé stěhování vyžaduje hlavně sehraný tým lidí, z nichž každý přesně ví, co musí udělat, aby vše klaplo," popisuje zoolog Luděk Čulík.

Stěhování zvládly v Safari Parku Dvůr Králové jak antilopy, tak i hroši

Za třicet let fungování safari týmy zoologů a ošetřovatelů nejen vypilovaly způsoby, jak zvířata co nejbezpečněji a nejrychleji převézt, ale zjistily, jaké druhy jsou pro několikaměsíční pobyt v safari vhodné a kterým nevyhovuje.

„Na jedné straně jsou zvířata jako pakoně, watusi nebo vodušky, které tam prosperují natolik dobře, že v safari během léta vyvedou několik mláďat. Na straně druhé máme takové druhy, které tam umístit nemůžeme. Jedná se například o kudu malé, kteří se v konkurenci větších kopytníků neprosadí a nemají tak možnost dostat se k příkrmům," vysvětluje Jiří Hrubý.

V letošním roce mají pracovníci zahrady stěhování o trochu snazší než v předchozích letech, a to díky nově postavenému zimovišti, které těsně sousedí se safari. Přechodný domov tam během zimy najde 12 pakoňů modrých, 8 zeber Chapmanových a 17 antilop losích. Všechna zvířata do navazujících výběhů nového zimoviště přešla ze safari zcela samostatně a ušetřila tak ošetřovatelům mnoho práce.

Minimální teplota, při které většina afrických kopytníků může ještě chodit ven, je okolo mínus pěti stupňů. A tak i přes zimní měsíce jsou ustájená zvířata vypouštěna ven na takzvané dvorečky, které navazují na stáje.

Jako poslední opustí safari pelikáni. Odchyt těchto velkých afrických ptáků, u kterého se sejdou desítky pracovníků safari parku, probíhá holýma rukama jak na souši, tak ve vodě. Termín přesunu pelikánů závisí hlavně na počasí a koná se zpravidla v první polovině listopadu.

Spustit audio

Související