Staré bělidlo, ratibořický zámek i Vídeň. Literární toulky za opravdovou babičkou Boženy Němcové
Staré bělidlo, splav, mlýn, zámek. To jsou místa, která dodnes v Ratibořicích najdou čtenáři knihy Babička Boženy Němcové. Své dětství i jeho místa si ale spisovatelka trochu přikrášlila. Jak to tedy bylo skutečně s Barunkou a její milovanou babičkou?
V Barunčině škole v České Skalici vás vezmou do časů, kdy do školy chodila Božena Němcová
Každé prázdninové pondělí můžete v 10 hodin dopoledne navštívit Barunčinu školu v České Skalici. Díky ochotníkům a místnímu folklornímu souboru Barunka se vrátíte do doby, kdy tam chodila Božena Němcová. Na první letošní představení v rámci Festivalu zážitků se vypravila i reportérka Jana Házová.
Putování za opravdovou babičkou Boženy Němcové můžeme zahájit sice ve východních Čechách, ale jinde než v Ratibořicích. Začíná u Dobrušky v Křovicích. Tam totiž někdy okolo roku 1770 spatřila světlo světa Marie Magdalena Čudová, budoucí babička slavné spisovatelky. Její rodný dům stále stojí a na Babiččin pobyt tam upozorňuje malá tabulka.
A pokud by poutník následoval tok Brtenského potoka, od kterého je dům jen několik kroků, došel by do Dobrušky k domu Magdalenina budoucího manžela, tkalce a později vojáka Jiřího Novotného.
Staré bělidlo, zámek, mlýn
Do Ratibořic se za rodinnou své dcery odstěhovala Magdalena Novotná dvacet let po smrti svého manžela v roce 1825. Barunce, tedy budoucí spisovatelce Boženě Němcové, bylo tehdy pět let. Nežili ale, jak se píše v románu, v domku na Starém bělidle, ale v bytě u parku Ratibořického zámku vedle dnešní oranžerie.
Je možné, že právě na místě oranžerie kdysi jakési bělidlo stálo, ale spisovatelku spíš inspirovala chaloupka, ve které pobývala dávno poté, v dospělosti i se svými dětmi. Na tamní skoro samotu děj svého románu zasadila.
To, že se skutečná babička mohla znát s paní kněžnou, tedy ve skutečnosti vévodkyní Zaháňskou, pravda být může. Ostatně bydlela přece s rodinou Barunky nedaleko zámku. Stejně jako ji mohla potkat u altánku rýznburského hradu, který tam dodnes stojí. K němu opravdu mohla babička s dětmi chodit na procházky, a to kolem hostince a mlýna. Ty tam také ještě dnes můžeme najít. Stejně jako splav nešťastné Viktorky.
Skutečná Viktorka a paní kněžna
Předobrazem literární Viktorky byla Viktorie Terezie Židová ze Žernova. Píše se o tom také v žernovské kronice, stejně tak jako, že se vrátila pomatená domů z útěku za vojákem, do kterého se bezhlavě zamilovala. Že by ale porodila a zabila dítě, o tom se v pramenech té doby nic nedočteme. A že by se takový čin rozhodně v 19. století neobešel bez odezvy!
Viktorka už 150 let odpočívá pod symbolickým náhrobkem v Červeném Kostelci
Letos si v Červeném Kostelci připomenou 150 let od úmrtí slavné Viktorky z románu Boženy Němcové Babička. Zajímavou shodou okolností se ostatky Viktorky Židové kdysi ocitly na hřbitově, který dříve sousedil se zahradou Domku Boženy Němcové v Červeném Kostelci. Proto tam má na zahradě Viktorka svůj symbolický náhrobek.
A Viktorku také nezabil blesk. Dokonce samotnou Boženu Němcovou o několik let přežila.
Také Babička nezemřela, jak se píše v knize, na Starém Bělidle, ale ve Vídni. Tam se přestěhovala po asi deseti letech pobytu v Ratibořicích zase za svou další dcerou, která potřebovala pomoci s dětmi.
Magdalena Novotná tam zemřela o dva roky později než „paní kněžna“, vévodkyně Zaháňská, tedy v roce 1841.
I tak je ale románová Babička s krajem u Ratibořic neodmyslitelně spjata. Pojmenovali po ní celé údolí a postavili sousoší Babičky a jejích vnoučat, ke kterému už skoro sto let míří čtenáři z celé země.
Související
-
Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci čeká letos oprava za 600 tisíc korun
Památkově chráněný domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci čeká letos obnova. Spisovatelka obývala byt v prvním patře, a právě tam bude směřovat největší část oprav.
-
Naše nejstarší literární muzeum oslaví příští rok 100. narozeniny. Střeží odkaz Boženy Němcové
Naší další letní prázdninovou zastávkou bude Česká Skalice, tedy krásné malebné město mezi Hradcem a Náchodem, kde zanechala stopy naše velká spisovatelka Božena Němcová.
-
Zimní procházka Dobruškou vás mile překvapí. A zvládnete ji za chvíli, všude je tady blízko
Letošní únor ve své druhé půli přinesl slunečné dny a ve vzduchu je čím dál víc cítit blížící se jaro. Ale než oschne bláto na turistických cestách, ještě to chvíli potrvá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.