Sport a pravidelnost, to vám vzkazuje dietoložka Kateřina Cajthamlová

1. březen 2016

Rady a tipy jak zhubnout, udržet si svůj šarm a jak změnit svůj životní styl. To vše vám poradí MUDr. Kateřina Cajthamlová.

Paní doktorko, jak si můžeme uhlídat svůj životní styl a jak se postarat o své tělo?

„Měli bychom respektovat svůj věk, výšku a hmotnost. Měli bychom respektovat genetickou zátěž. Důležité jsou metabolické choroby. Nejdůležitější je začít si své zdraví chránit už v mládí. Tady platí: na co si tělo v mládí zvykne, tak to mu potom nedělá potíže. Ke zdravému životnímu stylu se vrací ti, kteří sportovali nejpozději do svýcg 20 let," říká Kateřina Cajthamlová.

Čtěte také

A co když si teď posluchač řekne ,,mě se to netýká, nikdy jsem nesportoval, to nebude pro mě ten zdravý a správný životní styl"?

Maximálně šest jídel denně. Dostatek kvalitních tekutin. Pokud možno vyloučit tvrdý alkohol. A pobývat venku.Rady Kateřiny Cajthamlové

„Přirozený pohybem je pro nás chůze a plavání. Chůze je dobrá k odlehčení kloubů. Zvlášť u lidí, kteří trpí nadváhou. Měla by to být chůze s oporou. Pořiďte sihole na chůzi (nordic walking), nechte si změřit výšku hůlek a začněte chodit jednoduché okruhy. Říká se 30 minut denně. Taky se říká, že bychom měli denně ujít 10 000 kroků, to je asi 5 km. Ale to za půl hodiny nedáte," upřesňuje Kateřina Cajthamlová.

„Měli bychom začít s pravidelností. Pravidelně vstávat a pravidelně chodit spát. Je důležité spát 6-8 hodin nepřetržitého spánku v tmavé místnosti. V noci se uvolňují látky, které informují tělo, že má již dost tuku a může hubnout. Večeře by měla být nízkotučná. A stačí tři správně konzumovaná jídla denně," dodává Kateřina Cajthamlová.

Dietoložka Kateřina Cajthamlová v Radioklubu Českého rozhlasu Hradec Králové
autor: ebo
Spustit audio