Sítě na Sněžce plní podle ochránců přírody svou funkci. Na zimu ale zmizí, poničilo by je počasí

11. říjen 2023 07:58

Mechanické zábrany na vrcholu naší nevyšší hory, Sněžky v Krkonoších, podle ochránců přírody letos splnily svou funkci. Turisté díky nim méně porušovali zákaz vstupu na některá místa.  Na zimu ale sítě zmizí, poničilo by je počasí. Právě z toho mají ochranáři obavy, zjistila reportérka Kateřina Kohoutová. 

Když ochranáři sítě na Sněžce odinstalují, tak zmizí zábrany, které na vrcholu naší nejvyšší hory jsou a lidem brání ve vstupu do chráněných teritorií. Bez sítí budou ta místa doslova otevřená. Stále ale samozřejmě platí zákazové značky, které návštěvníky informují o tom, v jak vzácné lokalitě se nacházejí.

Čtěte také

Jaké unikátní rostliny na vrcholu hory rostou a jací vzácní živočichové tam žijí. Jenže někteří jakoby ony cedule neviděli. Proto strážci apelují na všechny, kteří se na Sněžku vydají, aby dodržovali návštěvní řád a nařízení, uvedení na zákazových tabulkách.

Přestože byla letošní letní turistická sezóna podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku Radka Drahného co se chování turistů lepší, tak zůstává otázkou, jestli to vydrží v podzimních dnech a také přes zimní období.

Kolik pokut strážci letos rozdali?

Žádnou. I když by mohli. Protože pochopitelně přestupky a další prohřešky návštěvníků Krkonoš pochopitelně zaznamenali.

Čtěte také

Jenže vedení národního parku si myslí, že je stále lepší turistům, nejlépe přímo v terénu, vysvětlovat, proč za ochranné sítě nesmí chodit a co by tím mohli způsobit.

Velmi také pomáhá přítomnost strážců přírody přímo na vrcholu Sněžky. Ti tam v hlavní turistické sezóně tráví hodiny každý den. Podle Radka Drahného je úspěchem, když se podaří zabránit lidem v porušení onoho zákazu vstupu do jistých přírodních lokalit ještě předtím, než se to stane. Tím se také ochrání příroda.

Pracovníci parku naopak zaznamenali letos víc tzv. kamenných mužíků. Kde se nejvíc objevují a jak jejich stavěním turisté přírodě škodí?

Čtěte také

Dá se říci, že to je snad doslova v uvozovkách řečeno nemoc některých turistů. Protože kamenné mohyly staví na viditelných místech, na vyhlídkách, dokonce i v korytech řek. Jak ovšem zvednou kámen z místa, kde nespočetně dlouhou dobu ležel, tak tím v podstatě zničí kus nenarušeného mikrosvěta.

Tím jsou ohroženi drobní, sotva viditelní živočichové a také rostliny. Problém je v tom, že když to udělá jeden turista, následuje řetězová reakce dalších. Proto v Krkonoších problém s kamennými mužíky dál přetrvává.

Spustit audio

Související