Silné mrazy vystřídala obleva a silný vítr. Hladiny některých řek stouply, hasiči byli v pohotovosti

4. únor 2021 08:43
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Silné mrazy vystřídala obleva a silný vítr. Technická pomoc hasičů v Lišicích

Teploty nad nulou a silný vítr - takové počasí vládne na většině území Královéhradeckého kraje. Výstraha meteorologů před silným větrem začala platit po půlnoci a v pohotovosti proto byli například hasiči. Podrobnosti zjišťoval redaktor Tomáš Lörincz.

Jak to v noci a nad ránem v kraji vypadalo?

Počasí hasičům trochu práce přidělalo, ale zatím to nebylo nic zásadního.

Čtěte také

Podle mluvčí krajských hasičů Martiny Götzové měli sedm výjezdů, ve čtyřech případech ke spadlým stromům, třikrát čerpali vodu ze sklepů - tam se voda dostala buď přímo po dešti nebo stekla z okolních svahů.

Výstraha před větrem platí sice do deváté hodiny ráno, ale například na Trutnovsku už se vítr pomalu uklidňuje a nějaké zásadní zhoršení situace se tedy nejspíš nedá očekávat.

Teploty nad nulou asi udělaly radost silničářům. Měli nějakou práci aspoň ve vyšších polohách Krkonoš?

Zimní údržba

Neměli, respektive ne takovou, která by byla akutní. Posypové vozy například trutnovského cestmistrovství sice vyrazily do terénu, ale teploty nad nulou s deštěm panovaly i na horách.

Podle vedoucího cestmistrovství Milana Baxy toho silničáři využili třeba k tomu, že ze silnic odstraňovali měknoucí dříve promrzlou uježděnou vrstvu tak, aby se po případném dalším ochlazení zbytky sněhu neproměnily v led. Silnice by teď většinou i na horách měly být sice mokré, ale bez sněhu nebo ledu.

Sníh rychle taje a jak jsme říkali, celou noc pršelo. Jak na to reagují hladiny řek?

Čtěte také

Některé stoupají, na 1. stupni povodňové aktivity jsou momentálně tři místa v Královéhradeckém kraji. Metuje v Krčíně, Cidlina v Jičíně a Divoká Orlice v Orlickém Záhoří, tam stoupla hladina od půlnoci o půl metru, ale pořád to je 40 centimetrů pod třetím stupněm povodňové aktivity.

Situace se pomalu uklidňuje, například ve Špindlerově Mlýně začala hladina Labe zase klesat ze 161 centimetrů, které tam naměřili v 5:00 hodin ráno, je tam nyní 150 centimetrů. Takže se zatím zdá, že se ani řeky z koryt nevylijí po dnešních deštích.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související