Šestinásobnou radost mají v Safari Parku Dvůr Králové z šesti mláďat vzácných psů hyenových

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Smečka vzácných psů hyenových se rozrostla o šest nových štěňat

Štěňata přišla tentokrát na svět za trochu jiných podmínek než bývalo v zoo zvykem. Matce Fioně dělali do poslední chvíle před porodem společnost ostatní členové smečky, tedy i vloni narozená mláďata. A skupinu ošetřovatelé nerozdělili ani potom a tak se loňská štěňata názorně učí, jak vypadá správná péče o mladší sourozence. 

Nutno dodat, že Fiona přivedla na svět ve třech vrzích už 24 potomků!

Podobným úspěchem se v Evropě nemůže pochlubit žádná jiná zoologická zahrada. Co ale královédvorské chovatele trápí je skutečnost, že se počty psů hyenových v Africe nebezpečně zmenšují.

Desaterčata! Umíte si představit rodinu, do které se najednou narodí deset potomků?

Mláďata psů hyenových

Přesně to se stalo v královédvorské ZOO fence psa hyenového Fioně. Zatím se štěňata tulí k mámě a podle toho, co vidí ošetřovatelky prostřednictvím kamery na obrazovce, daří se jim dobře.

Nejen na důvody, proč se tak děje, se zooložky Gabriely Linhart zeptala reportérka Dana Voňková.

Vracet šelmy do volné přírody, není jednoduché. Minimálně je potřeba zachovat u nich původní instinkty a zajistit, aby měly v daném teritoriu dostatek potravy.

Psi hyenoví žijí ve smečkách, jedna smečka může mít i 40 jedinců, takže potřebují větší množství potravy. Tento druh šelem má silně vyvinuté sociální chování. Stará se nejen o mláďata, ale i o své raněné. Nezapomíná ani na psy, kteří se lovu nezúčastnili.

Smečka vzácných psů hyenových se rozrostla o šest nových štěňat

Psi nejsou mezi sebou agresivní, výjimkou je jen fena alfa, která brání v páření podřízeným fenám.

Sedmerčata vzácných psů hyenových mají v ZOO Dvůr Králové péči 24 hodin denně

Sedmerčata vzácných psů hyenových se mají v ZOO Dvůr Králové čile k světu

Ošetřovatelky je v noře denně sledují pomocí speciální kamery. Jen vyjímečně mohou vidět 2 samečky a 5 samiček zblízka mimo doupě - to když potřebují štěňata zvážit nebo odčervit. Stále je totiž důležité, aby psí rodinku nikdo a nic nerušilo. O měsíc stará mláďata psů hyenových se v královédvorské ZOO starají Gabriela Linhart a Lucie Pavlačíková.

Kromě nemocí decimují stavy psů hyenových také farmáři a řidiči aut. Pes hyenový urazí po silnicích denně desítky kilometrů. Vytlačování těchto šelem z přirozených lovišť, zabíjení jejich přirozené kořisti a v neposlední řadě zmenšování loveckých teritorií, to vše přispívá k jejich úbytku.

Lidé psa hyenového připravili o možnost kočování po velkých afrických pláních, protože zabírali a do dnešního dne zabírají poslední zbytky divoké africké přírody. Pro psy v ní bohužel zbývá málo místa, stali se ohroženým druhem a hrozí jim vyhynutí.

Spustit audio
autoři: Dana Voňková , baj | zdroj: Safari Park Dvůr Králové

Odebírat podcast

Související