Patří mezi nejlepší i nejohroženější lovce na světě. Psi hyenoví. Založí ve Dvoře Králové rodinu?

18. říjen 2016

Návštěvníci ZOO Dvůr Králové mohou vidět v pavilonu šelem novou chovnou skupinu psů hyenových. Z římské ZOO přicestovala na konci roku 2015 tříletá samice Fiona, bratři Dědek a Jezevčík z Francie se k samici připojili na jaře 2016. Dvorská zahrada tak chce navázat na minulé úspěchy v chovu těchto psovitých šelem. Ve volné přírodě jsou psi hyenoví kriticky ohroženi, v současné době je počet volně žijících jedinců odhadován na 3000 - 5000 kusů.

Psi hyenoví jsou velmi společenská zvířata, která ve volné přírodě žijí v početných smečkách.

„Jakmile se nám podařilo získat k samici nového samce, smečku jsme po nutné karanténě brzy spojili. Od prvního okamžiku působí skupina sehraně a Fiona má z nových partnerů obrovskou radost," říká zooložka Gabriela Linhart.

Psi hyenoví patří mezi nejlepší lovce na světě
Loví ve smečce, kterou vede vůdčí samec. Dokáží běžet rychlostí až 65 km/hod a jsou velmi vytrvalí. Troufnou si tak i na mnohem větší kořist, než jsou sami, například zebry nebo pakoně. Díky vzorné spolupráci při lovu bývá jejich úspěšnost až 80%.

ZOO Dvůr Králové chce obnovit chov psů hyenových

Žijí v Africe v oblastech jižně od Sahary a vyskytují se v savanách, polopouštích, ale i horách
Ve skupině psů hyenových se projevuje silné sociální chování. Před začátkem lovu probíhají tzv. zdravící rituály, po úspěšném lovu vyvrhují potravu ostatním jedincům, kteří se neúčastnili. O mláďata, kterých se v jednom vrhu rodí průměrně 7 -10, pečuje více členů smečky zároveň.

ZOO Dvůr Králové získala prvního psa hyenového v roce 1960 a od té doby úspěšně odchovala přes 120 mláďat.

„Bohužel za posledních 11 let jsme tu neměli žádný přírůstek, proto věřím, že se nám díky nové skupině podaří navázat na chovatelské úspěchy z minulosti," dodává Linhart.

Ve volné přírodě jsou tato zvířata kriticky ohrožena
Největší hrozby spočívají v nákaze tzv. psinkou, kterou roznášejí toulaví domácí psi, a ve zmenšování jejich loveckých teritorií. Psi hyenoví urazí za den i desítky kilometrů, mnozí z nich tak skončí pod koly aut.

ZOO Dvůr Králové chce obnovit chov psů hyenových
autoři: DV , Simona Jiřičková , Andrea Jiroušová
Spustit audio