Semenný sad se od lesa liší vzrůstem stromů i kvalitou semen. V zimě se sklízí šišky jehličnanů

15. leden 2021

Pracovníci Lesů ČR se právě v těchto týdnech zaměřují na sběr semen jehličnatých stromů vhodných na pozdější výsadbu. Aktuálně se to týká především modřínů a borovic. Sběr přitom neprobíhá v normálním lese, ale ve speciálních semenných sadech.

Jeden ze semenných sadů Lesů ČR roste nedaleko Hořic. Jde o borovice, sad je na první pohled nižší, než běžný les. Stromy jsou totiž pravidelně prořezávané, na výšku mají tři až čtyři metry.

Čtěte také

Antonín Chrz právě sesypává nasbírané šišky do jednoho z pytlů.
„Sbírám všechny šišky, které jsou zavřené. Celkem jich bude kolem dvou tun."

Společně se svými dvěma spolupracovníky tak mají práce na další zhruba dva měsíce.
„Budeme tady zhruba do konce března, kdy začíná teplé počasí a šišky se začínají otevírat."

Lesy ČR mají podobných semenných sadů asi devadesát, tenhle je jediný v okolí Hořic.

V semenném sadu nedaleko Hořic právě teď v zimě probíhá sběr šišek některých jehličnanů

Semena z něj jsou podle zástupce lesního správce Lesní správy Hořice Libora Hejduka mnohem kvalitnější, než z běžného borového lesa.
„Protože stromky roubované v semenném sadu jsou cíleně pěstovány z kvalitních matečních jedinců."

Čtěte také

Tedy stromů, které dřív odolaly třeba větrné kalamitě, a nebo nejrůznějším škůdcům.

Šišky ze stromů následně zamíří do semenářského závodu Lesů ČR v Týništi nad Orlicí. Tam nejprve musí proschnout, následně se z nich získají semena.

„Ta se pak uloží do chladících boxů a používají se k výsevům v lesních školkách. Měly by tam být zásoby na období, kdy právě úroda není kvalitní nebo je nízká," vysvětluje inspektor ochrany přírody Lesů ČR Zuzana Neznajová.

Čtěte také

Velká poptávka je podle ní nejen po semenech jehličnatých stromů, ale také těch listnatých.
„Které plodí častěji, ale někdy je ten sběr obtížný. Takže například získat obyčejný jeřáb ptačí v kvalitě použitelné do lesa není úplně jednoduché. Takže se zaměřujeme na založení semenného sadu tohoto stromu, abychom opět dosáhli dostatečné úrody i kvality."

Každoročně Lesy České republiky vypěstují až 180 milionů sazenic lesních dřevin. Kromě zmiňovaných stromů jde o smrky, jedle, buky nebo duby. Stále oblíbenější jsou ale třeba také třešně, které se tak stávají běžnou součástí smíšených lesů.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.