Až dvě a půl tuny šišek zpracují ročně semenáři v Týništi nad Orlicí, dnes začíná sezona smrku

22. listopad 2013

Právě dnes začíná sezona zpracování smrkových šišek, ze kterých se získává geneticky vhodné osivo. Semena stromů pro obnovu našich lesů zpracovávají semenáři v Týništi nad Orlicí. Jde o jediný semenářský závod svého druhu nás.

Hlavním úkolem této pobočky Lesů České republiky je vyhledávat vhodné osivo, třídit ho a umět ho skladovat víc než 10 let. Vše začíná ve čtyřpatrové sušárně, kde šišky čekají na vlastní zpracování.

„Všechna patra vypadají stejně. Jsou to dřevěné násypky, které jsou nad sebou a svrchu se otvorem šišky přesouvají dolů a tím se promíchají, provzdušní, prosychají a pokračují až dolů. Nahoře přibývají nové, čerstvé, ze sběru,“ popisuje ředitelka provozu Zuzana Neznajová.

V nejvyšším patře luštírny se šišky dosušují a otevírají. Systémem různých propadů a bubnů padají až do přízemí. Ve velkých lušticích komorách už pak semínko opouští šišku.

„Buben se otáčí jedním směrem, má takovou zpětnou klapku, aby šišky nevypadaly. V případě, že už žádná semena nepadají, dám zpětný chod a šišky se vysypou na síto pod bubnem a sjedou do zásobníků,“ ukazuje Zuzana Neznajová.

Semínka ale ještě mají křidélka, které je nutné odstranit společně se šupinami nebo kousky jehličí. Celou luštírnu včetně konečného čištění má na starosti Anežka Čepelková.

„Tyto stroje pracují na principu vzduchu a sít. Velké nečistoty přetřídí síta a prázdná semínka vezme vzduch nahoru,“ vysvětluje Čepelková.

V expedici pak začíná cesta semínka zpátky do lesa, mnohdy ale trvá roky, než osivo opustí sklad.

50 vagonů ročně

Závod umí zpracovat dva a půl tisíce tun šišek ročně. To je 50 nákladních vagonů. Například s jedlovými semínky se přitom musí zacházet opatrně, snadno se poškodí.

Každá várka šišek má jakýsi svůj rodný list, který potom osivo doprovází zase zpátky do lesních školek. Stromky se pak sázejí do stejných klimatických podmínek.

V jednom kilogramu je asi 114 tisíc smrkových semínek. Z nich v průměru vzejde 40 tisíc životaschopných sazenic, které vyrostou v les o rozloze 10 hektarů. Z vytěženého dřeva se dá postavit například 330 celodřevěných jednogeneračních domků.

Právě dnes začínají v Týništi nad Orlicí sušit smrkové šišky. Smrk má semenný rok v průměru jednou za deset let. To připadalo na letošek, ale jarní deštivé počasí zmařilo očekávání bohaté sklizně semen. Osiva z tohoto jehličnanu tedy bude mnohem méně, než semenáři předpokládali.

autor: KS
Spustit audio