Rodiče v některých městech v Královéhradeckém kraji zaplatí od září víc za školky a školní družiny

27. květen 2024 09:39

Některá města v regionu od září zvýší školkovné a platby za školní družiny. Umožňuje to novela vyhlášky, která také stanoví maximální možné částky. Doteď je určovali přímo ředitelé škol, nově to jsou zřizovatelé. Výši poplatků musí zveřejnit do konce června. Podrobnosti o změnách v Královéhradeckém kraji zjišťovala reportérka Adéla Kavříková.

Čtěte také

Já jsem na základě informace o možném zvýšení maximální možné částky oslovila celkem šest měst, která v našem regionu mateřské a základní školy zřizují. Třeba v Hradci Králové, kde je ve všech 21 mateřských školách místo pro zhruba 3 tisíce dětí, zůstane od září cena stejná, rodiče tam aktuálně platí za jedno dítě 600 korun měsíčně a tak to i zůstane.

Změna ale nastane u školních družin, tam se úhrada po 12 letech zvýší ze 200 na 300 korun měsíčně za žáka.

Která další města v kraji platby od září zvýší?
Úpravy úhrad za mateřskou školu i za školní družinu už stihli projednat třeba v Jičíně. Ceny tam podobně jako v Hradci Králové byly stanovené dlouhodobě a jejich navýšení je podle mluvčího radnice Jana Jireše spíše kosmetické. Úhrada za mateřskou školu bude od září 600 korun měsíčně, doteď to bylo 400 korun, a ve školních družinách to bude 200 korun měsíčně místo současných 150.

Čtěte také

Třeba v Náchodě už je to zdražení zásadnější, tam rodiče předškolních dětí nově měsíčně zaplatí o 300 korun více než doteď, tedy 700 korun, a za družinu to bude 200 korun měsíčně místo současné stokoruny.

Jak to vypadá v ostatních městech v regionu?
Doteď jsme mluvili o místech, kde už je rozhodnuto. Někde ale budou změny teprve projednávat, čas na to mají do konce června. Třeba v Jaroměři budou o zvýšení cen jednat na začátku příštího měsíce a podle vedoucí odboru školství Bohumily Steklé budou změny také spíše kosmetické.

Podobně je na tom i Trutnov, tam by mělo být jasno zhruba v půlce června. A přidám ještě informace ze Dvora Králové nad Labem, tam už je teď jasné, že se od září nic nezmění.

Spustit audio

Související