První Čech na Jižním i Severním pólu aneb polárník Petr Horký 110 let po legendárním Amundsenovi
„Nemám rád, když je mi zima.“ Tento výrok z úst polárníka vám asi bude znít podivně. Pronesl ho totiž v dalším vydání pořadu Na cestách s Petrem Voldánem Petr Horký. Právě s ním jsme se už v pořadu jednou setkali.
Čtěte také
Psal se leden roku 2018 a Petr měl ale za sebou ve svém bohatém cestovatelském deníku vedle spousty dalších destinací - "jen" výpravy na Severní pól a pól chladu na Sibiři.
Na přelomu roku však Petr Horký dokompletoval ojedinělý trojlístek úspěšnou expedicí k Jižnímu pólu. Zdá se vám podivné, že se už vydal do tolika míst, jejichž názvy už u většiny z nás vyvolávají pocit zimy? Nejste sami a tak se i na to budu v pokračování pořadu Na cestách ptát.
Beranice z kufříku
Při natáčení dalšího dílu pořadu opět nechyběl můj cestovatelský kufřík s několika překvapeními pro hosta u mikrofonu. A hned první předměty polárníka, cestovatele, režiséra, spisovatele Petra Horkého uvedly do veselé nálady.
Na rozhovor o dosažení Jižního pólu jsem se totiž snažil stylově připravit. Jak vidíte na fotografiích, polárníka ale moje beranice a rukavice rozesmály. A hned jsme měli téma - jak se vybavit na cestu do míst, kde bylo v době expedice -36 stupňů Celsia.
Kudy do Antarktidy a jakou barvu má pól
Budeme společně Na cestách a tak vám také povíme, jak se dostat do Antarktidy. Možná jste netušili, že expedice většinou putují přes Chile a prozradíme navíc, že bezmála padesáti metrový Boeing 757 to nemá v oblasti ledu a sněhu s přistáváním zrovna jednoduché.
A kdyby vás zajímalo, jaká barva je v okolí Jižního pólu, kam Petr Horký došel prakticky přesně 110 let poté, co tam byl legendární norský badatel Roald Amundsen, pak se to dozvíte i s řadou podrobností. Teď prozradím jen, že tou barvou je modrá.
Kolik je v Antarktidě vlastně pólů?
Divná otázka? Ani ne. Petr Horký prý viděl dokonce tři. Tak se nechte překvapit.
Možná vás zaskočí také informace, že na jeden z těch Jižních pólů lze dojet na kole (pochopitelně sněžném), že při putování Antarktidou vás bude provázet rámus a ne ticho a třeba i něco dalšího.
Polárníkův trénink, jídelníček i zázemí
To všechno jsou některá další témata, o kterých bude řeč s polárníkem Petrem Horkým v pokračování naší talk show Na cestách s Petrem Voldánem. Dozvíte se ale také, jakého mi z Jižního pólu přivezl Petr sněhuláka, jak by podle mého hosta mohla vypadat vlajka Antarktidy a pokusíme se vám i vysvětlit, jaký je rozdíl mezi Arktidou a Antarktidou.
Čtěte také
A kdybyste nevěděli, jak rozdílní byli polárníci Amundsen a Scott, jaké české stopy v Antarktidě jsme si společně s Petrem připomněli a pokud chcete slyšet úryvek ze suity, kterou na počest expedice Petra Horkého složil kytarista, skladatel a pedagog Štěpán Rak, pak vám mohu doporučit jediné.
Nalaďte na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové nebo Českého rozhlasu Pardubice aktuální díl pořadu Na cestách s Petrem Voldánem. V pondělí 14. února v obvyklém čase po 18. hodině se na vás těšíme s Petrem Horkým.
Petr Voldán
Související
-
S Kozlem na dřevěných jasankách za polárním kruhem ve stopách výpravy Roalda Amundsena
Dnes v Českém rozhlase Hradec Králové úplně zapomeneme na jaro, které pomalu začíná, a pustíme se do pořádné polární zimy. Naším hostem je dobrodruh Michal Martinek.
-
Před 120 roky se narodil první český polárník Václav Vojtěch. Jako první Čech vstoupil na Antarktidu
Nejvyšší americké vyznamenání získali v celé historii Spojených států pouze dva Češi - prezident Václav Havel a doktor Václav Vojtěch, rodák ze Skřivan u Nového Bydžova.
-
S Čapkem krajinou Amundsena: 120 kilometrů šli po svých
Západočeši Jindřich Krása a Pavel Nutil přišli vyprávět o neobvyklém výletě do míst, kde před 120 lety putoval polárník Roald Amundsen a před 80 lety spisovatel Kar...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka