Poklad na kbelnických polích. Ossarium je nejkrásnější secesní stavbou Českého ráje
V Kbelnici u Jičína stojí mezi jednotlivými poli honosná secesní stavba. Uprostřed pietního háje vojenského hřbitova se tyčí kaple, která nezapře inspiraci pražským hlavním nádražím Josefa Fanty. Prohlédněte si ji v bohaté fotogalerii.
Vojenský hřbitov u Kbelnice byl zřízen roku 1891 a postupně sem byly převáženy pomníky padlých vojáků z bitvy 29. června 1866, které byly původně na různých místech bojiště a zrušených hřbitovech. Převáženy nebyly pouze náhrobky, ale také ostatky padlých vojáků. Na pilířích po obou stranách vchodu na hřbitov byly ještě donedávna umístěné sochy sv. Petra a sv. Pavla, na jejichž svátek byla bitva u Jičína svedena. Poškodili je ale vandalové, a tak jsou sochy v současnosti uloženy na bezpečném místě.
Kaple ve stylu vídeňské secese
V letech 1904 až 1906 byla na hřbitově postavena secesní kaple podle projektu tehdejšího ředitele hořické kamenické školy, architekta Václava Weinzettla, který se při mnohých svých stavbách inspiroval vídeňskou secesí a Josefem Fantou. Když si odmyslíme pražské rozměry, tak kbelnická kaple v mnohém připomíná budovu hlavního nádraží v Praze.
Bohatě zdobené průčelí je umocněno dvěma štíhlými zdobenými věžemi. Mezi nimi stojí socha Anděla míru, který shlíží na okolní bojiště, zhotovená taktéž profesorem hořické školy Václavem Suchomelem. Kaple byla slavnostně vysvěcena 29. června 1906 za účasti mnoha představitelů rakouských, pruských a saských úřadů a vojenských hodnostářů, představitelů okolních měst a obcí. Dnes je na vojenském hřbitově přes pět desítek válečných hrobů a pomníků, další ostatky jsou uloženy v Ossariu uvnitř kaple.
Ossarium Kbelnice, secesní perla Českého ráje
Ossarium je vlastně označení pro uložení kosterních ostatků, tedy něco jako kostnice. Kaple s ossariem byla vystavěna zásluhou spolku Komitét 1866, který byl založen již dva roky po bitvě, a jeho náplní bylo pečovat o památky prusko-rakouského konfliktu. Spolek také částečně financoval výstavbu kaple, vznikla ale především díky dotacím tehdejších úřadů, všech tří bojujících stran a také rakouských ministerstev válek, vnitra, kultury a vyučování. Secesní kaple uprostřed polí za Kbelnicí na Jičínsku díky tomu patří k nejkrásnějším stavbám Českého ráje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Úřad Netanjahua tvrdí, že Hamás ustupuje od některých částí dohody o příměří a vytváří ‚krizi‘
-
Únosy a vraždy, o kterých se vědělo předem. Detaily případů, kvůli nimž změnil billboardový boss identitu
-
Něco se dalo udělat jinak, komentuje první inkasované góly Kinského jeho bývalý trenér Shejbal
-
Oznámení o muži se zbraní si vyžádalo uzavření ulice a policejní manévry. Jednalo se technika komunikací